Wystawa poświęcona Akcji Bollwerk stanęła na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania

Na Wolnym Dziedzińcu przed Urzędem Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim otwarto wystawę plenerową poświęconą Akcji Bollwerk. To jeden z elementów obchodów przypadającej w niedzielę 80. rocznicy operacji sabotażowo-dywersyjnej przeciw Niemcom.

 

Akcja Bollwerk to określenie działań mających miejsce w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku, kiedy to żołnierze Armii Krajowej wraz z cywilnymi mieszkańcami Chwaliszewa podpalili kompleks magazynowy w porcie rzecznym, w którym Niemcy przechowywali zapasy żywności, broni, ogumienia dla pojazdów wojskowych oraz odzieży. Mocno osłabiło to siły okupanta, który zmierzał na front wschodni.

Mimo przeprowadzenia akcji w taki sposób, by wyglądało na przypadkowy zapłon, część uczestników została aresztowana, a po brutalnych przesłuchaniach niektórzy zostali zamordowani w więzieniu przy ul. Młyńskiej.

W tym roku przypada 80. rocznica tych wydarzeń. Z tej okazji na dziedzińcu przed Urzędem Miasta stanęła wystawa plenerowa, która o nich przypomina. Akcja Bollwerk była największą operacją sabotażowo-dywersyjną w Wielkopolsce. Na kilkunastu planszach przedstawiono informacje historyczne.

Wyjaśniono tam i zobrazowano nie tylko same działania, ale także system okupacyjny, jaki Niemcy wprowadzili na terenie Wielkopolski w czasie II wojny światowej oraz to, jak wpłynął on na działalność polskiego podziemia.

Przedstawiono także strukturę Wielkopolskiego Kierownictwa Związku Odwetu, z uwzględnieniem m.in. osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie operacji oraz procesu, który doprowadził do podjęcia takiej decyzji. Nie brakuje także opisów konkretnych osób, uczestników Akcji.

Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Miasto Poznań. Dostępna będzie na dziedzińcu do 3 marca.