Poznań upamiętnił 80. rocznicę Akcji Bollwerk

W Poznaniu odbyły się uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy Akcji Bollwerk, która była jedną z największych operacji sabotażowo-dywersyjnych w czasie II wojny światowej i największą w regionie.

W nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku Wielkopolskie Kierownictwo Związku Odwetu ZWZ-AK na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego, podpaliło kompleks magazynowy w porcie rzecznym w stolicy Wielkopolski. W akcji wzięli udział żołnierze Armii Krajowej, a także cywile, mieszkańcy Chwaliszewa.

Celem było zniszczenie zgromadzonych przez Niemców zapasów żywności, odzieży, koców, broni oraz ogumienia dla pojazdów bojowych. Miało to znacznie osłabić okupanta i spowolnić, a nawet uniemożliwić mu dalsze działania zbrojne na wschodnim froncie. Co istotne, akcję trzeba było przeprowadzić tak, by nie dać podstaw do podejrzenia o sabotaż. Konieczne było upozorowanie przypadkowego zapłonu.

Akcja się powiodła, a magazyny wraz zawartością spłonęły. Niestety, po zakończeniu Akcji Bollwerk rozpoczęły się aresztowania jej uczestników. Część z nich po brutalnych przesłuchaniach została zamordowana w więzieniu przy ul. Młyńskiej.

W rocznicę tych wydarzeń, w Poznaniu upamiętniono bohaterów. O godzinie 9:00 w Farze Poznańskiej odprawiono mszę świętą w intencji bohaterów i poległych. Główne uroczystości odbyły się jednak pod pomnikiem Akcji Bollwerk przy ul. Estkowskiego, zaczynając się w samo południe.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz centralnych, miejskich, samorządowych, a także organizacji kombatanckich oraz wojska i służb mundurowych.

Podczas przemówień podkreślono istotę akcji i jej znaczenie, a także odwagę zarówno żołnierzy jak i cywilnych mieszkańców Poznania. Wskazano na ogromne straty, jakie poniósł okupant, a tym samym jego osłabienie przed dalszymi działaniami na froncie wschodnim.