Nauczyciel? Powinien na wszystko pozwalać i za nic nie karać

Taki według gimnazjalistów powinien być idealny pedagog. No, może nie tylko taki, bo dobrze byłoby, gdyby jeszcze ciekawie uczył… 14 października zachęca do refleksji nad pedagogami, sposobem nauczania i postrzegania ich przez swoich wychowanków.

Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich nauczycieli, to okazja, by zapytać uczniów, jaki według uczniów jest idealny nauczyciel.

– Mieliśmy takiego nauczyciela od wychowania fizycznego, na wszystko nam pozwalał i niczego nie zabraniał, to dopiero był idealny nauczyciel – twierdzi Bartek z gimnazjum z Baranowa, który wraz z całą klasą przyjechał do Poznania na wycieczkę. – A chemia to mogłaby nie istnieć, nieważne, jaki byłby nauczyciel.

– Nauczyciel powinien być wyrozumiały, powinien chociaż chcieć zrozumieć swojego ucznia – wyrywa się z odpowiedzą Przemek. – Nie powinien karać tylko spróbować zrozumieć, niestety większość nauczycieli jest złych, tych gorszych, nie tylko chodzi o to, że są surowi, oni nawet nie chcą nas zrozumieć.

– Moim zdaniem najważniejszy jest humor, mamy takiego katechetę pana Tomka i panią od angielskiego, to są idealni nauczyciele – mówi Krzysiek uczęszczający do gimnazjum.
– Humor tak, ale nauczyciele powinni umieć trafić do ucznia, no i powinni być stanowczy – dopowiada Max, kolega z klasy Krzyśka.

– Idealny nauczyciel? Przede wszystkim powinien lubić swoją klasę, nasza pani nas nie lubi. Mówi rodzicom na zebraniu, że pojedziemy na zieloną szkołę, a nam mówi, że nie jedziemy, bo nie zasługujemy na wycieczkę, no i nie pojechaliśmy. Nawet nie musi być nauczyciel idealny, ale niech tylko lubi i stara się zrozumieć klasę, to już będzie dobrze – nawzajem dopowiadały Ania i Marysia, chodzące do tej samej klasy. – A teraz my mamy do pani pytanie: kto był architektem poznańskiego ratusza?

Mimo wolnego dnia od zajęć lekcyjnych, dziewczyny były właśnie na obowiązkowym wyjeździe klasowym i również miały do wykonania kilka zadań. Po uzyskaniu odpowiedzi, dziewczyny podziękowały i poszły dalej rozwiązywać swoje zadanie. Jak się więc okazuje nawet młodzież z gimnazjum o której tyle mówi się złego potrafi być nie tylko uprzejma, ale i -zaradna. Zachęcamy więc nauczycieli do spełnienia wyżej wymienionych próśb uczniów, w końcu nauczyciel powinien być ich wzorem i obiektem podziwu. Niestety jednak nie zawsze tak jest.