Zmiany zasad wydawania numeru PESEL dla uchodźców

W związku z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, do środy wstrzymane zostanie wydawanie numeru PESEL dla przybywających do Polski uchodźców. Wynika to ze zmian towarzyszących przyjętej ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa.

 

Jak poinformował Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA podczas sobotniej konferencji prasowej, przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje stworzenie systemu do rejestracji obywateli Ukrainy. Prowadzona przez gminy rejestracja uchodźców, którzy chcą uzyskać numer PESEL oraz podjąć pracę i pozostać w Polsce rozpocznie się w środę, 16 marca.

– System jest gotowy, ale musimy go przetestować i gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy – powiedział Paweł Szefernaker. – Jako administracja publiczna – rządowa i samorządowa dajemy sobie poniedziałek i wtorek na wdrożenie tych rozwiązań. Apelujemy również w imieniu administracji publicznej, aby nie wszyscy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędu. Warto zaplanować to na kolejne dni. Bez względu na to, kiedy Państwo złożą formalnie wniosek ochrona prawna obowiązuje od dnia przybycia do Polski – dodał wiceminister.

Od 16 marca wnioski o refinansowanie poniesionych kosztów będą mogli składać także Polacy, którzy goszczą w swoich domach Ukraińców (ustawa zakłada 40 zł za dzień pomocy). Zgodnie z zapowiedzią, wzór takiego wniosku ma pojawić się w poniedziałek. Dofinansowanie będzie wypłacane wstecz. Oznacza to, że nie trzeba od razu udawać się do urzędu. 

Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński poinformował, że aby usprawnić rejestrację, obsługa uciekających przed wojną obywateli Ukrainy ma być w pełni elektroniczna. Wydawanie numeru PESEL będzie połączone z uruchomieniem profilu zaufanego, czyli narzędzia które umożliwi zdalne korzystanie z usług oferowanych przez administrację rządową i samorządową oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców, którym będą mogli posługiwać się np. w relacjach z urzędami czy placówkami ochrony zdrowia.