Uchodźcy otrzymają 504 łóżka polowe. Deweloperzy mają w planach przekazanie im domków

Ukraińcy otrzymają od deweloperów 504 łóżka polowe. Zostaną one udostępnione poprzez władze województwa samorządom lokalnym oraz organizacjom zaangażowanym w pomoc uchodźcom. W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę przekazania darowizny.

Urząd Marszałkowski nie pierwszy raz angażuje się w pomoc Ukraińcom. Wspólnie z Wielkopolskim Bankiem Żywności w Poznaniu zorganizował zbiórkę darów, a następnie, z pomocą Oddziału Caritas, ich transport do Charkowa oraz do Obwodu Czernihowskiego. Przekazał również dwie w pełni wyposażone karetki do Lwowa. Ponad to rozdysponował 360 tys. złotych z rezerwy kryzysowej m.in. na zapewnienie uchodźcom jedzenia, łóżek, zestawów medycznych i tłumaczy.

Do ostatniej pomocy przyłączyła się organizacja Build Europe, zrzeszająca federacje deweloperów i firm budowlanych z 10 krajów Europy, w tym także z Polski. Postanowiła ona przekazać w formie darowizny Województwu Wielkopolskiemu 504 łóżka polowe. Te, za sprawą władz województwa, zostaną rozdysponowane samorządom lokalnym oraz organizacjom zaangażowanym w pomoc Ukraińcom. Umowę przekazania darowizny podpisano w Urzędzie Marszałkowskim.

– Dzisiaj najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie uchodźcom, szczególnie matkom z dziećmi, godnych możliwości zakwaterowania i pracy w całej Unii Europejskiej oraz jak najszybszej możliwości powrotu do niepodległego, wolnego i odbudowanego kraju. Dla wielu uchodźców, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich domów, łóżko stało się synonimem domu. Dlatego bardzo dziękujemy organizacji Build Europe za przekazanie darów w postaci łóżek polowych dla obywateli Ukrainy przebywających na terytorium Województwa Wielkopolskiego. Zostaną one przekazane dalej jednostkom samorządu terytorialnego, które tego potrzebują – mówi Anna Markiewicz, Pełnomocniczka Marszałka Województwa Wielkopolskiego do spraw kontaktów z Ukrainą.

Ze strony Build Europe obecny był Marc Pigeon, prezydent organizacji. Tłumaczył on, że na pomoc Ukrainie trzeba patrzeć długofalowo. Zaproponował jej trzy etapy.

– Pierwszy z nich, to pomoc natychmiastowa, w którą wpisuje się przekazanie łóżek, czy wsparcie finansowe. Drugi to etap przejściowy, w czasie którego powinniśmy zapewnić lepsze warunki mieszkaniowe, niż te oferowane przez centra pomocowe. Kontaktujemy się w tej sprawie z Komisją Europejską, aby stworzyć system domków szybkiego budownictwa. Ta tymczasowość nie może jednak trwać wiecznie, ponieważ grozi stworzeniem gett – przestrzega Marc Pigeon.

Według Marca Pigeona trzeci etap pomocy dla Ukrainy powinien polegać na zaplanowaniu długofalowej substancji mieszkaniowej.