Majówka 2022: jakie atrakcje czekają 3 maja w Poznaniu?

Dziś ostatni dzień tegorocznej majówki, ale zdecydowanie nie brakuje atrakcji dla małych i dużych. Jak spędzić 3 maja w Poznaniu? Oto kilka propozycji.

Warto wybrać się na obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które zaplanowane są na pl. Wolności. Już o 11:00 Orkiestra Reprezentacyjna Sił Zbrojnych zagra koncert muzyki filmowej. Oficjalna część rozpocznie się o 12:00, a zakończy ją defilada pododdziałów. Na pl. Wolności swoje stoiska będą miały także Agencja Mienia Wojskowego, Wojewódzki Sztab Wojskowy, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 31 Baza Lotnictwa Taktycznego, Żandarmeria Wojskowa, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 14. Wojskowy Oddział Gospodarczy. To dobry pomysł dla wszystkich, którzy myślą o związaniu swojej przyszłości z wojskiem i służbą wojskową.
 
Szukając historii grodu poznańskiego można wybrać się na Morasko do budynku Collegium Historicum, gdzie trwa wystawa „W poszukiwaniu początków Poznania”. Ekspozycja składa się z fotografii wykonanych podczas badań archeologicznych na Ostrowie Tumskim.
 
Wystaw w Poznaniu zdecydowanie nie brakuje. Przed Urzędem Miasta Poznania, gdzie znajduje się plenerowa wystawa „Z natury rzeczy w Poznaniu” poświęcona klinom zieleni w mieście, ich roli, historii i idei, a także studium zagospodarowania przestrzennego Poznania w kontekście ochrony przyrody.
 
Z kolei w CK Zamek na zwiedzających czeka „Istota Piękna”. Ekspozycja składa się z fotografii owadów z różnych zakątków świata, przedstawione w taki sposób, by docenić i podziwiać ich kształt, kolor i formy, które stawały się w źródłem inspiracji nie tylko dla artystów, ale i architektów.
 
Mieszkańcy Grunwaldu mogą wybrać się na lokalne wydarzenie w Grunwaldzkim Parku Społecznym. W ramach Majówki przygotowano kiermasz, ognisko oraz grządkobranie, czyli możliwość założenia własnej grządki w Parku.
 
Dziś kolejna w tym roku okazja, by przejechać się kultową Maltanką, na której dziś kursować będzie m.in. najstarszy parowóz w Polsce, czyli Borsig Bn2t. Kultowa kolejka wąskotorowa kursuje wzdłuż jeziora Maltańskiego, od Ronda Śródka do Nowego Zoo.
 
W Nowym Zoo na zwiedzających czekają mieszkańcy, którzy coraz chętniej wychodzą na wybiegi po zimowych miesiącach. W czasie majówki jest także okazja, by zobaczyć małe tygrysy uratowane z azylu pod Kijowem. Maluchy można podglądać między 12:00 a 14:00, ponieważ dopiero zapoznają się z publiką.
 
Jeśli ktoś chce wybrać się nieco za Poznań, to warto odwiedzić Arboretum w Kórniku, gdzie swój sezon rozpoczęły magnolie. Kwitnące kwiaty przyciągają poznaniaków, którzy chętnie spędzają tam majówkę.
 

Ci, którzy wolą zostać w Poznaniu mogą wybrać się na przejażdżkę liniami turystycznymi, które pozwalają na zwiedzanie najważniejszych miejsc w mieście z pokładu historycznego taboru MPK Poznań. Dostępna jest zarówno linia tramwajowa jak i autobusowe.

 
Można spędzić ten dzień na sportowo. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają do swoich obiektów. Dziś otwarte są miejskie pływalnie oraz obiektu kompleksu Orlik, street workout i skatepark.
 
Można też zwiedzić Poznań z perspektywy rzeki na pokładzie tramwaju wodnego, motorówki lub kajaka. Te dwa ostatnie można wypożyczyć w Starym Porcie i po krótkim kursie wypłynąć po Warcie.
 
Wieczorem warto wybrać się w miejsce, z którego dobrze widać fasadę Bramy Poznania, ponieważ dziś odbędzie się finał akcji „Wizualnie dla Ukrainy”. Na fasadzie Bramy Poznania wyświetlane są prace artystów, motion designerów i grafików, które powstały jako wyraz solidarności z Ukrainą po rosyjskiej agresji na to państwo. Malunki, grafiki i animacje widoczne są z daleka. Do akcji włączyło się ponad 130 artystów polskich i zagranicznych.