Na których ulicach najczęściej dochodzi do kolizji i czy Poznań jest miastem przyjazny kierowcom?

W Poznaniu codziennie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Jak wypada stolica Wielkopolski na tle innych miast pod względem kolizyjności?

 

Poznań znalazł się na 21 miejscu w zestawieniu najbardziej zakorkowanych miast na świecie w 2021 roku (badania przeprowadzone przez INRIX). Poznaniacy spędzają w korkach średnio 87 godzin rocznie. Do takiej statystyki przyczyniają się m.in. liczne remonty w mieście – w ostatnich latach w stolicy Wielkopolski realizowana jest bardzo duża liczba inwestycji.

Według analizy Yanosika w centrum Poznania kierowcy jadą ze średnią prędkością wynoszącą około 28 km/h. Prędkość zwiększa się jeżeli weźmiemy pod uwagę jazdę w granicach miasta – w tym przypadku średnia to 44 km/h.

Takie statystyki dały Poznaniowi trzecie miejsce wśród miast, w których kierowcy poruszają się najszybciej.

W roku 2021 najwięcej kolizji, do których doszło w stolicy województwa wielkopolskiego, zgłoszono w maju i lutym. W trwającym roku liderem pod tym względem jest maj – w tym miesiącu zgłaszano średnio niemal 18 kolizji dziennie.

Analizując dane z ubiegłego roku przedstawiciele Yanosika wyliczyli, że w Poznaniu doszło do 5 609 kolizji. Oznacza to, że na 1000 mieszkańców przypadło 10,5 kolizji. Poznań, pod względem kolizyjności, znalazł się na 5 miejscu w rankingu miast najbardziej przyjaznych kierowcom.

Sprawdzono także odcinki, na których najczęściej dochodzi do kolizji. W 2022 roku na pierwszym miejscu w tym zestawieniu sklasyfikowano odcinek ul. Niestachowska – ul. Św. Wawrzyńca (339 kolizji). Na drugiej pozycji znalazł się natomiast odcinek ul. Warszawska – ul. Smołdzinowska (318 kolizji). To właśnie na tych odcinkach zalecana jest szczególna ostrożność.