Premiera wyjątkowego filmu “Fyrtle Poznania – Warta”

Tereny nadwarciańskie w ostatnich latach mocno odżyły i stały się istotnym miejscem dla mieszkańców i turystów. Poznaniacy chętnie spędzają tam czas korzystając z infrastruktury, jaka powstała w ramach prowadzonych inwestycji. Nie brakuje też miejsc, w których można spotkać się ze znajomymi, ze sztuką, kulturą czy sportem. Warta stała się poznańskim punktem łączącym pokolenia. O tym, jak żyją tereny nadwarciańskie można przekonać się osobiście lub… spojrzeć na to z lotu ptaka.

Przez ostatnie lata tereny nadrzeczne mocno się zmieniły. Poznaniacy powrócili nad Wartę korzystając z możliwości spędzenia czasu na łonie natury. Jedną z kluczowych inwestycji było powstanie Wartostrady, która umożliwia bezpieczne spacery i przejażdżki rowerowe po trasie tuż nad brzegiem na zdecydowanej większości poznańskiego odcinka Warty. Nie bez znaczenia są także pozostałe atrakcje, które pasują zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym poznaniakom, dzięki czemu rzeka stała się miejscem łączącym pokolenia. 

O tym, że poznaniacy chętnie spędzają czas na terenach nadwarciańskich można przekonać się już od pierwszych cieplejszych wiosennych dni do późnej jesieni, kiedy to właśnie tam można znaleźć grupy znajomych czy rodziny. Widać to także z lotu ptaka, co Miasto Poznań pokazało w najnowszym filmie promocyjnym. 

Z perspektywy drona ukazano wybrane punkty w nurcie Warty. Prezentacja rozpoczyna się od Ogrodu Szeląg, który przez cały sezon wiosenno-letni przyciąga wielu poznaniaków szczególnie z północnej części miasta. Odbywają się tam m.in. regularnie koncerty, występy artystyczne i stand-up, zajęcia z jogi, wystawy i warsztaty. Wielu przychodzi tam również po to, by po prostu posiedzieć na świeżym powietrzu wśród zieleni wybierając się na lody z dziećmi czy kawę ze znajomymi. 

Kierując się w stronę centrum miasta widać Stary Port. To właśnie tu można m.in. wypożyczyć sprzęt wodny, co jest jedną z popularniejszych atrakcji. Można wypożyczyć łodzie i kajaki i nie są potrzebne do tego dodatkowe uprawnienia – każdy wypożyczający przechodzi krótkie szkolenie z zakresu zachowania na wodzie, sposobu pływania, przepisów oraz zasad bezpieczeństwa. 

Stary Port to także miejsce relaksu i rekreacji z punktami gastronomicznymi, leżakami, a także organizowanymi tam wydarzeniami w tym m.in. warsztatami, kinem plenerowym czy występami artystycznymi. 

Między mostami Bolesława Chrobrego i Królowej Jadwigi widać jak chętnie poznaniacy spędzają także czas poza lokalami i miejscami zorganizowanymi. Nad Wartą spotykają się rodziny, pary i znajomi, którzy wspólnie grillują, organizują pikniki, opalają się czy po prostu relaksują leżąc lub siedząc na trawie. 

Jednym z pierwszych miejsc z atrakcjami nad Wartą, które ożywiły te tereny był KontenerArt. Także i tam zajrzano z kamerą ukazując plażową atmosferę na leżakach, pod namiotami czy przy stolikach. Od lat na „Kontenerach” organizowane są koncerty, kino plenerowe, warsztaty, występy artystyczne, pokazy, wystawy i inne wydarzenia kulturalno-rekreacyjne zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych. Można tam także zagrać w siatkówkę plażową oraz skorzystać z oferty lokali gastronomicznych. 

Nie bez znaczenia jest także to, co dzieje się na wodzie. Statek Bajka czy tramwaj wodny to jedne z atrakcji zarówno dla turystów jak i samych poznaniaków. To okazja, by zobaczyć Poznań z perspektywy rzeki, co ciekawi i dzieci i dorosłych. Rejsy dostępne są przez cały sezon. Możliwe jest przepłynięcie całej trasy jak i wsiadanie przy przystankach tramwaju wodnego. 

Istotnym punktem na mapie Poznania jest Przystań Posnania. To tu szkolą się kajakarskie talenty w mieście.Widok kajakarzy na Warcie jest jednym z najbardziej charakterystycznych. To nie tylko amatorzy, ale także profesjonaliści, którzy wypływają zwykle z przystani na os. Piastowskim. Na piętrze budynku znajduje się siłownia, gdzie ćwiczą zarówno sportowcy z poznańskich klubów jak i indywidualni mieszkańcy. 

Kierując się dalej na południe dron z kamerą dociera do niedawno wyremontowanych Łazienek Rzecznych na Wildzie. Obiekt odzyskał dawny blask ciekawiąc budową, architekturą i zagospodarowaniem terenu. 

Na całej ukazanej trasie widać także zorganizowane plaże po obu stronach rzeki, z miejscami do relaksu, odpoczynku i zabawy. Nie brakuje boisk do siatkówki plażowej, punktów gastronomicznych, leżaków i miejsc rekreacji. Nad Wartą organizowane są także turnieje sportowe, w tym cieszący się ogromnym zainteresowaniem turniej Chwiałka Volley, który rozgrywany jest zarówno na Wildzie jak i na plaży po drugiej stronie rzeki. 

Tereny nadwarciańskie w ostatnich latach zmieniły się tak mocno, że poznaniakom trudno wyobrazić sobie codzienność bez przeprowadzonych inwestycji. Okazało się, że rzeka może być miejscem atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców jak i turystów w każdym wieku, co widać na co dzień. 

Projekt “Budowa Wartostrady pieszo-rowerowej” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 3.3.3. Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.