Od kilku miesięcy do Polaków docierają informacje o rekordowej inflacji w Polsce. Piotr Szulc zapytał gościa programu jak nie zwariować, kiedy z każdej strony pojawiają się negatywne wiadomości.
„Ewolucyjnie nie jesteśmy zaprogramowani, żeby nie zwariować. Tak się jakoś złożyło, że bardziej przejmujemy się złymi rzeczami, niż się cieszymy z rzeczy dobrych, więc w momencie gdy coś złego się dzieję to naprawdę mocno nam podupada psychika.” – tłumaczy profesor Piotr Michoń.
Dodatkowo zaznacza, że z ekonomicznego punktu widzenia wszystko mija. Niestety nie jest możliwe, aby przewidzieć kiedy inflacja w Polsce się zakończy. Z drugiej strony Polacy jeszcze tak naprawdę finansowo nie stracili dużo, ale odczuwają to w odwrotny sposób.
„To jest jedna z rzeczy, która z drugiej strony jest dobra. Nasz mózg zaczyna myśleć w kategoriach jak sobie poradzić? jak zaplanować? co zrobić?. Możemy przyjąć różne strategie, jedni będą więcej pracowali, inni będą mniej wydawali.” – powiedział autor bloga Ekonomia Szczęścia.
Jak zaznacza Piotr Michoń w programie „Hej Poznań” najważniejsze, że społeczeństwo szuka rozwiązania problemu jakim jest inflacja. Zazwyczaj ludzie nastawiają się na najgorsze, jednak takie postawa sprawia, że myśli się ciągle o przyszłości i o tym co będzie. Psychologowie pozytywni zaznaczają, że powinno się myśleć o tym jak jest teraz, w tym momencie.
„Wychodzi na to, że mam pracę, moja rodzina jest zdrowa, mam wystarczająco dużo pieniędzy aby zapłacić przynajmniej część rachunków na czas.(…) Nigdy ludzie nie byli tak bogaci jak teraz, jeżeli przyjmiemy sobie taką perspektywę to może nam to pomóc.” – tłumaczy Piotr Michoń.
Niestety, jak zauważa Piotr Szulc ludzie sami napędzają inflację kupując wiele rzeczy w obawie przed kolejnymi podwyżkami cen – bardzo często są to produkty których w danym momencie wcale nie potrzebują. W ten sposób tylko zwiększa się popyt, ceny rosną a niektórych produktów zaczyna brakować. W związku z tym, jak najlepiej radzić sobie z inflacją?
„Jeżeli już patrzymy na to jak radzić sobie z inflacją, to raczej myśleć w kierunku a może przejrzę to na co wydaję pieniądze , czy są rzeczy których tak naprawdę nie muszę mieć, o których myślałem żeby zrezygnować. Może stanąć po prostu bardziej rozważnie przy wydawaniu.” – radził w programie „Hej Poznań” Piotr Michoń.
Tak naprawdę inflacja jest czymś, nad czym nie ma kontroli a ludzie bardzo lubią mieć kontrolę nad wszystkim. Niestety problem z wysokimi cenami tak szybko nie zniknie i w końcu stanie się czymś do czego ludzie się przyzwyczają.
Więcej na temat radzenia sobie z inflacją można dowiedzieć się z wywiadu z profesorem.