Będzie wygodniej i bezpieczniej dla pieszych na ponad 70 wildeckich przejściach

Codzienność pieszych na Wildzie jeszcze w tym roku zacznie się poprawiać. W grudniu rozpoczną się prace związane z dostosowaniem ponad 70 przejść dla pieszych do Standardów Dostępności Miasta Poznania. Dotyczyć będą zarówno krawężników jak i chodników.

 

Wysokie krawężniki, nierówne dojście – wszystko to może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych, a także obniżać poziom ich komfortu poruszania się.

W grudniu rozpoczną się prace na poznańskiej Wildzie, które mają poprawić sytuację. Na 73 przejściach dla pieszych będą wprowadzone zmiany zlecone przez Koordynatora ds. dostępności przestrzeni publicznej. W ramach robót regulowana będzie wysokość krawężników, a nawierzchnia chodnikowa zostanie wymieniona.

Zamontowane będą oznaczenia fakturowe dla osób z dysfunkcją wzroku. To specjalne płytki z wypustkami, które informują o zbliżaniu się do krawędzi jezdni.

„Dotychczas tym tematem zajmowano się najczęściej w ramach prowadzonych remontów chodników i prac związanych z przebudową pasów drogowych. Obecnie skoncentrowaliśmy się wyłącznie na przejściach dla pieszych. Skala tego przedsięwzięcia z pewnością będzie zauważona przez mieszkańców, którzy w sposób bezpieczny i komfortowy będą z nich korzystać każdego dnia” – mówi Mariusz Filewicz, koordynator ds. przestrzeni publicznej Zarządu Dróg Miejskich

Jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich, to kolejne działania w ostatnim czasie na rzecz pieszych. W 2021 roku podczas wprowadzania Strefy Płatnego Parkowania uporządkowano przestrzeń publiczną, w tym m.in. przeniesiono parkowanie z chodników na wyznaczone miejsca, a także usunięto możliwość parkowania w okolicach przejść dla pieszych.

Planowane prace obejmą 73 przejścia m.in. na ul. Fabrycznej, św. Czesława, Roboczej, św. Jerzego, Pamiątkowej, Sikorskiego czy Kosińskiego. Rozpoczną się w grudniu 2022 roku i potrwają do połowy lipca 2023. Koszt to ponad 1,3 mln złotych.