ZDM rozpoczął realizację zmian, które poprawią komfort i bezpieczeństwo pieszych

Niskie krawężniki przy przejściach dla pieszych to pozornie drobna rzecz, ale potrafi znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pieszych. Właśnie dlatego w ostatnich latach Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu stopniowo obniża te wysokie, a przy nowych inwestycjach od razu planuje łagodne zejścia. Tylko w tym roku poprawi się sytuacja w kilkudziesięciu miejscach na Wildzie.

 

Wysokie krawężniki przy przejściach dla pieszych są zmorą osób starszych, z niepełnosprawnościami czy też z małymi dziećmi. To nie tylko problemy i dyskomfort, ale także potencjalne zagrożenie, ponieważ może dojść do potknięcia, utraty równowagi i przewrócenia się osoby z ograniczoną mobilnością.

Od kilku lat na terenie Poznania realizowane są działania, których celem jest obniżenie krawężników, by były one bardziej przyjazne pieszym. Nie inaczej będzie także w tym roku.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, rozpoczęły się prace na Wildzie, które obejmą 73 lokalizacje. Obecnie roboty prowadzone są już na ul. Roboczej, a wkrótce drogowcy przeniosą się na ul. Pamiątkową, św. Jerzego, św. Czesława, Fabryczną, Sikorskiego i Kosińskiego.

W każdym z miejsc poza regulacją wysokości krawężnika, przeprowadzana będzie też wymiana lub regulacja nawierzchni chodników, a także montaż oznaczeń fakturowych dla osób niewidomych i niedowidzących. Są to specjalne, żółte płytki z wypustkami zapewniające lepszą orientację w okolicy przejść dla pieszych, a tym samym większe bezpieczeństwo pieszych.