Palmiarnia Poznańska – tropikalne klimaty przez cały rok!

Jednym z najbardziej znanych miejsc na mapie współczesnego Poznania jest Palmiarnia Poznańska. To wyjątkowa atrakcja, którą chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i miejscowi. W jej wnętrzu można bowiem nie tylko podziwiać wyjątkowe, egzotyczne rośliny, których nie sposób spotkać w naszym kraju, ale także przenieść się w tropikalne okolice bez planowania długiej i kosztownej wyprawy w tropiki. Sprawdźmy, dlaczego warto odwiedzić Palmiarnię Poznańską i co ciekawego czeka na nas na miejscu!

Palmiarnia Poznańska. Kilka słów o obiekcie i jego historii

Palmiarnia Poznańska to dydaktyczno-wystawowa placówka botaniczna, która znajduje się na terenie Parku Wilsona w Poznaniu. Jest to największa w Polsce oraz jedna z największych w całej Europie ekspozycja tropikalnej fauny i flory, na której można podziwiać egzotyczne rośliny i zwierzęta, niewystępujące w naturalnym środowisku w naszym klimacie. Historia tego obiektu jest długa i ciekawa – Palmiarnia Poznańska powstała już w 1911 r. na terenie ówczesnego Ogrodu Botanicznego, który obecnie nosi nazwę Parku Wilsona. Wraz z upływem czasu obiekt ulegał stopniowej rozbudowie – dodawano do niego kolejne szklarnie, akwaria, a także kolejne budynki.

Oprócz egzotycznych roślin, na terenie Palmiarni można było podziwiać równie egzotyczne ryby, owady oraz gady, których obecność pozwalała zwiedzającym przenieść się do tropików oraz zapoznać się bliżej z ich unikalną fauną i florą. Niestety, podczas działań wojennych prowadzonych w czasie II wojny światowej, Palmiarnia Poznańska została poważnie zniszczona. Szybko jednak przystąpiono do jej odbudowy, większość cennych zbiorów również zostało ocalonych. Po wojnie obiekt był dalej rozbudowywany, a jego zbiory powiększyły się o dary prywatnych osób i instytucji – m. in. kolekcję agaw przekazał Palmiarni Uniwersytet Poznański, a palmy, draceny i sagowce zostały jej podarowane przez mieszkańców Sulechowa.

Obecnie Palmiarnia Poznańska jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce. Zajmuje powierzchnię 4600 m2 i jest umieszczona w 12 pawilonach. Na jej terenie można podziwiać wiele wyjątkowych, niespotykanych nad Wisłą okazów roślin i zwierząt, które cieszą oczy bez względu na porę roku. Palmiarnia Poznańska jest bowiem czynna przez cały rok, często także w nocy, co pozwala odwiedzającym ją gościom obserwować nocne zwyczaje zamieszkujących ją zwierząt i owadów. Wstęp do Palmiarni jest płatny, a aktualny cennik dostępny na oficjalnej stronie obiektu.

Co ciekawego można zobaczyć w Palmiarni Poznańskiej?

Aktualna ekspozycja Palmiarni Poznańskiej obejmuje wiele ciekawych gatunków roślin tropikalnych i subtropikalnych, w tym palmy, rośliny wodne, a także rośliny występujące wyłącznie na terenie lasów tropikalnych i na obszarach sawann. Oprócz tego, można podziwiać także wiele okazów charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego. Dodatkową atrakcję stanowią liczne gatunki ryb w akwariach, a także owady i gady. Każdy żywy eksponat jest dokładnie opisany, przez co w Palmiarni można nie tylko zobaczyć go na własne oczy, ale także dowiedzieć się wielu praktycznych informacji na temat miejsc jego występowania, wymagań środowiskowych oraz ciekawostek.

Palmiarnia Poznańska to atrakcja, którą zdecydowanie warto odwiedzić podczas pobytu w stolicy województwa wielkopolskiego. Przyjezdni, który zdecydowali się na dłużej zatrzymać w Poznaniu i skorzystać także z innych, oferowanych przez miasto atrakcji, zakwaterowanie znajdą za pośrednictwem Nocowanie.pl. Jest to największy polski portal turystyczny, który pozwala każdemu turyście zapoznać się z aktualną ofertą obiektów noclegowych na terenie Poznania oraz zarezerwować pobyt w jednym z nich bez wychodzenia z domu.