Palmiarnia Poznańska zaprasza na Ekomikołajki

Gdy sklepowe półki i strony internetowe wypełnione są ofertami świątecznych ozdób i stroików łatwo zapomnieć o środowisku i ekologicznych postawach. Palmiarnia Poznańska ma jednak nadzieję o tym przypomnieć, dlatego w sobotę zaprasza do siebie na Ekomikołajki, podczas których będzie można dowiedzieć się m.in. co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach i jak ograniczyć kupowanie świątecznych ozdób do domu.

 

Ekomikołajki w Palmiarni Poznańskiej mają przypomnieć poznaniakom, że okres świąteczny kojarzony z konsumpcjonizmem wcale nie musi oznaczać, że zapomina się o środowisku.

W czasie sobotnich warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in. jak nie marnować żywności. Eksperci podpowiedzą, w jaki sposób wykorzystać nadmiar jedzenia po świętach, jak przygotować potrawy, by uzyskać niepowtarzalny smak, a także jak można przechowywać żywność przez kolejne tygodnie. Zajęcia planowane są o godzinie 12:00 oraz 14:00.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i nieco starszych uczestników, w ramach których będzie można stworzyć niepowtarzalne ozdoby świąteczne w duchu zero-waste.

Fundacja Odzyskaj Środowisko pokaże jak stworzyć las z elektrośmieci – nieużywanych przewodów czy sprzętów domowych, które mogą być wykorzystane w kreatywny sposób. Nie zabraknie też tworzenia kartek świątecznych w duchu zero waste. Zajęcia planowane są od godziny 11:00 do 15:00.

Z kolei Oddział Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP pokaże, jak przygotować ekoozdoby, które mogą zawisnąć na choinkach. Do wykonania dekoracji wykorzystane będą m.in. tubki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych, uszkodzone książki czy też stare plakaty. Jak zaznaczają organizatorzy, taki skład pozwoli na poddanie ozdób recyklingowi w przyszłości.

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu przygotuje również zajęcia związane z tematyką świąteczną oraz quizy dla rodzin.

Najmłodszych ucieszy wiadomość, że na Ekomikołajkach pojawi się też maskotka ZZO Poznań, czyli Baterman.

Odwiedzając Palmiarnię warto wziąć ze sobą rolki papieru, zużyte kartki, gazety i magazyny – przedmioty pozornie bezużyteczne, będą mogły stać się ozdobami świątecznymi.

Na wydarzenia obowiązuje bilet wstępu do Palmiarni (ulgowy – 12 zł, normalny – 16 zł). Ekomikołajki odbywać się będą w sobotę od 10:00 do 16:00.