ZZM wykonał prace pielęgnacyjne niemal pół tysiąca starych drzew w Poznaniu

W ostatnim czasie przebadano niemal pół tysiąca wiekowych drzew, które z uwagi na swój wiek, stan i rozmiary wymagają szczególnej opieki.

 

Zarząd Zieleni Miejskiej podsumował działania w ramach “Programu ratowania starych, cennych drzew z przyrodniczego i społecznego punktu widzenia w aglomeracji poznańskiej”. Jak podkreśla zarząd, wiekowe drzewa są bardzo cenne dla ekosystemu i życia miasta, ale jednocześnie są nieco bardziej wymagające i potrzebują często większej opieki niż młode okazy.

W październiku i listopadzie przebadano drzew i wykonano prace pielęgnacyjne w parkach Marcinkowskiego, Mickiewicza, Moniuszki, Chopina, Jana Pawła II, Szelągowskim i Wodziczki, a także na zieleńcu Łukasiewicza, skwerze Wierzejewskich, na placu zabaw przy ul. Swoboda, na terenie przy ul. Świt – Modra oraz na terenie rekreacyjno – sportowym przy ul. Obrzeże.

Prace polegały przede wszystkim na usunięciu obumarłych i nadłamanych gałęzi. Stan wszystkich drzew jest obecnie określany jako dobry i nie było konieczności przeprowadzania ani zlecania dodatkowej, specjalistycznej diagnostyki.

W parkach przeważały głównie gatunki: klon pospolity, lipa drobnolistna i szerokolistna, robinia biała, dąb szypułkowy, wiąz szypułkowy, platan klonolistny i jesion wyniosły. I

Prace miały na celu nie tylko poprawę stanu zdrowotnego drzew, ale także bezpieczeństwa ludzi i zwierząt przebywających w pobliżu.

Na zadanie ZZM otrzymał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokości niemal 70 tysięcy złotych.