Ile gminy dostaną z programu Maluch Plus? Jest wstępny podział środków. Poznań z jednym z największych budżetów w Polsce.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało wstępny podział środków dostępnych dla gmin w ramach programu Maluch Plus 2023. W tej edycji nie będzie potrzebny wkład własny. Gminy ze środków programu będą mogły pokryć wszystkie koszty, łącznie z podatkiem VAT.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o najważniejszych zmianach w programie Maluch Plus, który będzie realizowany w 2023 r. 

„W nowej edycji rządowego programu Maluch Plus, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nie będzie potrzebny wkład własny. Samorządy w 100 procentach będą mogły to zadanie zrealizować w ramach środków z programu, również z budżetu państwa będzie pokrywany VAT” – czytamy w komunikacie MRiPS.

Jak podaje resort na potrzeby nowej edycji został opracowany nowy algorytm, który na podstawie danych statystycznych z 2021 r. obliczy jakie jest zapotrzebowanie w danej gminie na miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech i jakie dofinansowanie może dostać gmina, która chce zbudować żłobek.

Zgodnie z algorytmem, współczynnik alokacji przypadającej na daną gminę jest proporcjonalny do udziału liczby dzieci nieobjętych opieką w gminie w ogólnej liczbie takich dzieci w kraju oraz odwrotnie proporcjonalny do relacji dochodów JST per capita w danej gminie względem średnich dochodów JST na mieszkańca w Polsce. Im wyższa wartość współczynnika, tym wyższe środki może otrzymać dana gmina, ponieważ na podstawie wartości współczynnika w każdej gminie ustalana jest proporcjonalnie dostępna, wstępna pula środków.

W aktualnej edycji programu Maluch Plus każde miejsce opieki będzie dofinansowane kwotą 837 zł miesięcznie. Z programu będą mogły skorzystać samorządy oraz inne podmioty, chcące uruchomić taką placówkę.

Jak wskazał resort nowe zasady programu są wynikiem współpracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Program Maluch Plus będzie finansowany z udziałem środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – a także środki budżetu państwa. Budżet programu na lata 2022 – 2029 wynosi 5,5 mld zł, co zdaniem ministerstwa zapewnia większe wsparcie w utworzeniu i dofinansowaniu funkcjonowania miejsca opieki. Zaplanowana pula środków pozwoli na dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania 102 tys. miejsc opieki.

Zestawienie wstępnego podziału środków dostępnych dla gmin publikujemy pod tekstem.