„Gwiazdka ze słuchowiskiem” w PCSS

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe stworzyło wyjątkowe wydarzenie „Gwiazdka ze słuchowiskiem”, podczas którego zostaną zaprezentowane słuchowiska ambisoniczne. Na czym one polegają? W programie „Hej Poznań” opowiedzieli o tym Gabriela Jelonek oraz Jan Skorupa z PCSS.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe to centrum badawczo-rozwojowe, które zajmuje się najróżniejszymi projektami z dziedziny technologii IT. Tym razem pracownicy postanowili zaprezentować poznaniakom technologię immersyjną, czyli taką która łączy rzeczywistość ze światem cyfrowym. Z tej okazji zaprezentowane zostaną dwa zupełnie nie podobne do siebie słuchowiska: „Współczesny Kopciuszek” oraz „Żaba nie Śmieszka”. Gabriela Jelonek w programie „Hej Poznań” opowiedziała na czym będzie polegała ich wyjątkowość.

„Jutro odbędzie się Gwiazdka ze słuchowiskami ambisonicznymi, czyli w specjalnej technologii 360 stopni, która pozwala na poczucie się uczestnikiem wydarzenia, a nie tylko obserwatorem tej historii. Oznacza to, że jesteś w środku instalacji i masz wrażenie, że ktoś przebiega ci za plecami lub mówi ci coś do ucha” – opowiedziała gościni programu „Hej Poznań”.

Instalacja dźwiękowa, za pomocą której zaprezentowane zostaną słuchowiska, składa się z około 30 głośników rozmieszczonych w odpowiedni sposób. Dzięki takiej konstrukcji, dźwięk dochodzi do słuchacza z każdej strony, tak jak dzieje się to w rzeczywistości. Jan Skorupa opowiedział o tym, jak wygląda proces produkcji takiego słuchowiska.

„Przy pomocy specjalnego oprogramowania poszczególne dźwięki, które zostały wcześniej nagrane, zostają w sposób obiektowy i wirtualny rozmieszczone dookoła słuchacza” – tłumaczy Jan Skorupa z PCSS.

Gabriela Jelonek zwraca uwagę, że technologia ambisoniczna jest nie tylko ciekawa, ale również użyteczna. Do współpracy nad słuchowiskiem zaproszono Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Nauczyciele pracujący w tej placówce, pomogli twórcom ułożyć dźwięki tak, aby były one jak najbardziej naturalne i rzeczywiste.

Twórcy słuchowiska zapraszają na wydarzenia szkoły i przedszkola, ponieważ może to być bardzo ciekawa lekcja.

„W dzisiejszych czasach kiedy rządzi obrazek i trochę cofnęliśmy się do tej ery obrazkowej, dźwięk pozwala na rozwijanie wyobraźni. Dodatkowo dźwięk ambisoniczny, który emituje to co my słyszymy realnie, może zdziwić jakie nasz mózg szykuje dla nas projekcje” – zaznacza Gabriela Jelonek z PCSS.

Warto dodać, że Poznańskie Centrum Superkomuterowo-Sieciowe jest jednym z trzech ośrodków w Europie, które pracuje nad tą technologią. Jeżeli chcielibyście wziąć udział w tak wyjątkowym wydarzeniu, to możecie się zapisać wysyłając e-maila na adres art@psnc.pl.