Centrum Inicjatyw Senioralnych z ofertą na nowy rok

Jak co roku, Poznań wychodzi naprzeciw osobom w wieku 60+ i przygotował dla nich wiele atrakcji i aktywności. Ola Gracjasz z Poznańskiego Centrum Inicjatyw Senioralnych w programie „Hej Poznań” opowiedziała, co w tym roku przygotowano dla seniorów.

 

Poznańskie Centrum Inicjatyw Senioralnych to wyjątkowe miejsce powołane przez Radę Miasta Poznania, które skupia seniorów z całego miasta. Dzięki tej inicjatywie mogą oni uzyskać najróżniejszą pomoc, a także dowiedzieć się o wydarzeniach organizowanych dla seniorów, czy miejscach, w których miło mogą spędzić czas ze swoimi rówieśnikami.

„Jesteśmy w dużej mierze centrum informacyjnym, zbieramy informacje i ofertę z całego miasta. Następnie przedstawiamy ją w dogodny i przyjazny sposób dla seniora w każdym wieku” – zaznaczyła Ola Gracjasz w rozmowie z Piotrem Szulcem

Jednym z celów Poznańskiego Centrum Inicjatyw Senioralnych jest aktywizacja osób 60+ i walczenie ze stereotypami dotyczącymi starości. Niezależnie od wieku i samopoczucia, każdy może robić coś rozwojowego i ciekawego. PCIS ma swojej ofercie również bogatą ofertę kulturalną. Już w najbliższy weekend w Teatrze Polskim odbędzie się spektakl „Cudzoziemka” na podstawie autobiografii Marii Kuncewiczowej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale należy się wcześniej zarejestrować. Jak to zrobić?

„10 stycznia rusza rejestracja telefoniczna przez miejską linię Poznań Kontakt. Ważna informacja jest taka, że bezpłatne wejściówki przeznaczone są dla osób posiadających Poznańską Złotą Kartę” – tłumaczyła gościni programu „Hej Poznań”.

W Poznańską Kartę Seniora powinien zaopatrzyć się każdy w wieku 60+, ponieważ umożliwia ona korzystanie ze zniżek w różnych miejscach, takich jak centra medyczne, sportowe oraz kulturalne. Aby uzyskać taką kartę, należy udać się do Poznańskiego Centrum Świadczeń i złożyć wniosek.

Poznańskie Centrum Inicjatyw Senioralnych zapewnia również pomoc psychologiczną i medyczną, a niedługo pojawi się cykl spotkań dotyczący zdrowia. W każdy wtorek seniorzy mogą również skorzystać z telefonicznej porady policjanta oraz umówić się na bezpośrednie spotkanie. Bardzo ciekawą inicjatywą są „Senioralne Pogaduszki”, które powstały w czasie pandemii, kiedy wielu seniorów było zamkniętych w domach. W każdą środę seniorzy chcący porozmawiać z kimś w podobnym wieku mogą zadzwonić na infolinię, gdzie wolontariuszkami są seniorki z Centrum Inicjatyw Społecznych. Jest to akcja przeciwdziałająca samotności seniorów.

„Jest tego naprawdę dużo, wystarczy przyjść do Centrum i poprosić o gazetę. Wraz z Wydawnictwem Miejskim Poznania redagujemy gazetę Senioralny Poznań i tam w ramach tytki seniora polecamy najfajniejsze rzeczy na dany miesiąc” – zachęca Ola Gracjasz

W Poznaniu działa również sześć Uniwersytetów Trzeciego Wieku, do których niedługo ruszają zapisy, a zainteresowani mogą zapoznać się z ich ofertą na stronie Poznańskiego Centrum Inicjatyw Senioralnych. Do wyboru jest tak wiele zajęć, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Dodatkowo, na stronie Centrum znajdują się informacje dla seniorów, którzy chcieliby zostać wolontariuszami.

„Powoli wracamy do dyżurów informacyjnych, w ramach których informacji udzielają sami seniorzy. Zauważyliśmy, że seniorom bardzo dobrze rozmawia się ze sobą i lubią oni otrzymywać informacje od osób w swoim wieku” – zauważyła w programie „Hej Poznań” Ola Gracjasz

Więcej informacji na temat oferty przygotowanej dla seniorów można znaleźć na oficjalnej stronie Poznańskiego Centrum Inicjatyw Senioralnych.