Poznań będzie miał park linearny? Dziś dyskusja nad projektem zagospodarowania przestrzennego

Czy w Poznaniu powstanie pierwszy park linearny? Takie rozwiązanie przewiduje koncepcja w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „W rejonie ul. Dmowskiego i Góreckiej w Poznaniu”. Dokument zakłada ochronę i zagospodarowanie zieleni i możliwe rozwiązania związane z przeznaczeniem terenów w tym obszarze. Dziś odbędzie się dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami.

 

Obszar objęty projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma ok. 83 ha i jest ograniczony od północy ul. Krauthofera, od zachodu ul. Głogowską, a od wschodu i południa nieużywanymi torami kolejowymi.

Zgodnie z projektem, to właśnie teren po dawnych torach „kolei berlińskiej” ma zostać przekształcony na pierwszy w Poznaniu park linearny. Tego typu parki powstają na terenach, które w przeszłości pełniły funkcje komunikacyjne.

Nowy park ma mieć ok. 11 ha powierzchni. Wzdłuż dawnych torów planowana jest droga pieszo-rowerowa, a w starych budynkach kolejowych dopuszczone będą działalności związane z kulturą, gastronomią i sportem. Na wskazanym terenie może powstać także infrastruktura sportowo-rekreacyjna, taka jak np. siłownie zewnętrzne, place zabaw czy boiska.

Aby móc zrealizować plan, miasto musi wykupić teren, co wiąże się z kosztami ok. 21 mln złotych.

Obok parku mają powstać strefy zieleni, dzięki czemu obszar będzie chroniony przed zabudową i nadmiernym zagospodarowaniem.

W projekcie zagospodarowania terenu „W rejonie ul. Dmowskiego i Góreckiej w Poznaniu” uwzględniono również kwestie ulic na tym obszarze, w tym także nowych odcinków ul. Drużynowej i tzw. Nowej opolskiej. Jednocześnie przewiduje on konieczność powiązania tej części Górczyna z ul. Głogowską, ponieważ obecny układ drogowy w kontekście założeń planistycznych będzie nieefektywny.

Ulica Drużynowa ma mieć chodnik z obu stron dwukierunkowej jezdni oraz zieleń przyuliczną. Jednocześnie w projekcie przewidziano też połączenie tramwajowe między tzw. Nową Opolską a pętlą na Górczynie przez ul. Drużynową.

W planie uwzględniono także zasady zabudowy i zagospodarowania terenów dla budynków mieszkaniowych jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także obiektów usługowych i przemysłowych.

Projekt planu jest wyłożony do publicznego wglądu, a dziś o godzinie 17:00 odbędzie się zdalna dyskusja nad rozwiązaniami, które przewiduje. Spotkanie odbędzie się poprzez platformę Zoom (Meeting ID: 954 9358 8805, hasło: 851353). Uwagi do projektu można zgłaszać do 17 lutego.

Pracom nad dokumentem towarzyszą konsultacje społeczne. W ramach ich drugiego etapu wpłynęło 195 pism dotyczących projektu planu. Po ich analizie powiększono obszaru planowanego parku o dodatkowe 1,4 ha, wprowadzono ochronę istniejących drzew posiadających cechy pomnikowe, poszerzono strefy zieleni, a także dodano zapisy obejmujące ochroną relikty staroberlińskiej linii kolejowej.