W Poznaniu pokazano robota, który ma zastąpić rolnika

Pierwsze autonomiczne roboty już pracują na polach, rolnicy podejmują decyzje o nawadnianiu swoich upraw, wykorzystując dane przekazywane przez satelity – w polskim rolnictwie dokonuje się rewolucja. Widać ją na stoiskach wystawców targów rolniczych Polagra-Premiery i wśród produktów nagrodzonych Złotym Medalem Grupy MTP.

Wyróżnienia przyznawane są dwóch kategoriach – Rośliny i Nawozy oraz Maszyny. Łącznie jury konkursowe doceniło aż 27 produktów.

Sąd Konkursowy uhonorował statuetką współpracującą z Politechniką Wrocławską firmę Agrocom Jerzy Koronczok za nowatorskie rozwiązanie Agri Jacobus, czyli laserowy autonomiczny system do niechemicznego zwalczania chwastów w uprawach rolniczych i warzywniczych. Poruszający się sam po polu robot rozpoznaje chwasty, a następnie precyzyjnie kierowanym promieniowaniem laserowym zatrzymuje ich funkcje życiowe. Świetnie sprawdza się w uprawach rzędowych, np. buraków czy marchwi. – Targi to znakomita okazja przedstawienia i promocji naszych innowacyjnych produktów i rozwiązań. To możliwość spotkania się z potencjalnymi odbiorcami: rolnikami uprawiającymi rośliny polowe, warzywa gruntowe, czy też sadownikami i szkółkarzami. – przyznaje Jerzy Koronczok, prezes Agrocom.

Dzięki wykorzystaniu innego nagrodzonego produktu – Systemu DirectInjekt, czyli dodatkowego zasilania bezpośredniego, można szybko i elastycznie stosować środek ochrony roślin, który odpowiada zapotrzebowaniu w konkretnych warunkach polowych. Pozwala to oszczędzić koszty i czas pracy. – W Polsce będzie to rzeczywista premiera. Do konkursu zgłosiliśmy rozwiązanie umożliwiające znaczne ograniczenie zużycia środków ochrony roślin – dla rolnika to oszczędności, a dla społeczeństwa – ochrona środowiska. Według nas jest to propozycja wychodząca naprzeciw wymogom i ograniczeniom związanym z wprowadzeniem za parę lat Zielonego Ładu – w ten sposób Michał Wojciechowski z firmy Amazonen Werke H. Dreyer GmbH & Co.KG, dystrybutor Systemu DirectInjekt, opisuje zalety nagrodzonego w konkursie rozwiązania.

Oba wyróżnione urządzenia zgłoszone zostały w kategorii Maszyny. Oprócz nich wśród laureatów Złotych Medali Grupy MTP znalazło się 12 innych rozwiązań. W kategorii Rośliny i Nawozy sąd konkursowy nagrodził medalami 13 wystawianych na Polagra-Premiery produktów czy rozwiązań. Wśród nich są m.in. Dańkowskie Alvaro, Tributo pszenżyto ozime czy Tilmor jęczmień jary.

 

– Wystawienie naszych produktów na targach Polagra-Premiery daje nam możliwość zaprezentowania szerokiej oferty naszej firmy, szczególnie najnowszych odmian zbóż i roślin strączkowych. To również doskonała okazja do rozmowy z partnerami handlowymi i rolnikami, wymiana poglądów i opinii dotyczących rynku materiału siewnego w Polsce – przyznaje dr Dariusz Majchrzycki, dyrektor Sprzedaży i Marketingu w DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., producenta nagrodzonych zbóż.

 

Sąd konkursowy Złotego Medalu Grupy MTP musiał zmierzyć się ze sporym wyzwaniem, bowiem poziom zgłoszonych wyrobów i rozwiązań jest – zdaniem przewodniczącego kapituły – wysoki.

 

– W prezentowanych produktach wykorzystane są najnowsze rozwiązania elektroniczne czy również na najwyższym poziomie zastosowania fizyki, matematyki, mechatroniki, a także opracowania, które poprzez satelity łączą się i analizują setki danych, które mogą być wykorzystywane w doradztwie rolniczym dla udoskonalania produkcji rolniczej – tak o nagrodzonych Złotymi Medalami Grupy MTP rozwiązaniach, zwłaszcza w kategorii Maszyny, mówi prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak – przewodniczący sądu konkursowego, na co dzień pracujący na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Zwraca on przy tym uwagę, że upowszechnienie wystawianych na targach i nagrodzonych Złotymi Medalami Grupy MTP produktów czy rozwiązań zależeć może m.in. od tych, którzy udzielają kredytów preferencyjnych rolnikom i hodowcom oraz instytucji wspierających ich. – Wszystkie programy pomocowe w kraju oraz Unii Europejskiej powinny być skierowane do rolników, którzy, aby polepszać produkcję i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, tego rodzaju technologie muszą wykorzystywać w gospodarstwach – uważa prof. Skrzypczak.

 

Mimo tego potencjału widać, że zwłaszcza w drugiej połowie 2022 roku rolnicy inwestowali znacznie mniej niż dawniej. Świadczy o tym m.in. mniejsza liczba rejestracji nowych ciągników i przyczep rolniczych. W porównaniu do roku 2021 na krajowym rynku nastąpiło również zahamowanie produkcji maszyn. Zmniejszyła się też dostępność kredytów dla producentów rolnych,. Jak jednak podkreślają eksperci, widać już szanse na poprawę sytuacji – głównie ze względu na wciąż istotną rolę unijnych funduszy potrzebnych do modernizacji gospodarstw. Potwierdzać to może wartość podpisanych już aktywnych umów z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.