Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd, który może zostać usunięty przez straż miejską to taki, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu i w strefie zamieszkania.
Co istotne, w przypadku dróg wewnętrznych, takich jak np. drogi osiedlowe czy parkingi, podstawę stanowi Stałą Organizacja Ruchu wprowadzone przez zarządcę terenu.
Podczas oględzin funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim uszkodzone urządzenia, karoserię lub wyposażenie pojazdu, a także braki np. drzwi, szyb, kół, świateł czy opon. Pod uwagę brane jest też zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu.
W ubiegłym roku funkcjonariusze poznańskiej straży miejskiej doprowadzili do usunięcia 793 wraków. Większość, bo 601 usunęli właściciele. W pozostałych przypadkach usunięcie odbywało się na zlecenie zarządów dróg. Najwięcej, bo po 57 usunięto z terenu Nowego Miasta oraz Grunwaldu. Z Jeżyc zniknęły 34 pojazdy, z obszaru Poznań-Północ 30, 11 z Wildy, a 3 ze Starego Miasta.
Co ciekawe, najwięcej pojazdów z obszaru całego miasta usunięto w marcu 2022 roku. Z ulic odholowano wówczas łącznie 35 wraków.
Jak podkreślają strażnicy miejscy, miejsce, w którym pojazd był porzucony ma znaczenie. W przypadku drogi publicznej funkcjonariusze w pierwszej kolejności starają się odszukać właściciela, by nakazać mu usunięcie wraku. Jeśli jest to niemożliwe, pojazd usuwany jest przez straż miejską na podstawie zlecenia od zarządcy drogi (np. pas drogowy) lub administratora terenu (np. z drogi osiedlowej).