Reżyser poznańskiego teatru z prestiżową nagrodą. Zadedykował ją osobom, „które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce”

Reżyser spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” Jakub Skrzywanek został wyróżniony Paszportem Polityki w kategorii „Teatr”. Odbierając nagrodę był ubrany w strój z tęczowymi motywami i zadedykował ją osobom, „które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce” podkreślając, że ma nadzieję, że polska kultura stanie się schronieniem dla osób wykluczonych i spotykających się z przemocą i homofobią.

 

Spektakl „Śmierć Jana Pawła II” pokazywany jest w Teatrze Polskim w Poznaniu. To odważny obraz przedstawiający ostatnie chwile życia polskiego papieża, ukazując także fizyczny proces umierania człowieka.

Jury przyznając Paszport Polityki w kategorii „Teatr” poznańskiemu reżyserowi wskazało na odważne i nieoczywiste spojrzenie na sztukę.

Za spektakle ważne, odważne i nieoczywiste. Dyktowane, podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa” – napisano w uzasadnieniu

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się we wtorkowy wieczór (17 stycznia) w Teatrze Wielkim. Nagrodzony reżyser pojawił się w stroju z tęczowymi motywami, a odbierając ją, zadedykował ją osobom, „które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce”.

„Wierzę, że polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy codziennie muszą się mierzyć z wykluczeniem, homofobią i każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dziś w Polsce posiadają władzę” – powiedział Jakub Skrzywanek

O spektaklu rozmawialiśmy w ubiegłym roku z odtwórcą głównej roli, Michałem Kaletą. Wywiad można zobaczyć tutaj.