Więcej czasu na wypełnienie ankiet Badania Klimatu Rowerowego 2022

Termin przyjmowania ankiet w Badaniu Klimatu Rowerowego 2022 został wydłużony o kolejne tygodnie. W Poznaniu chętnych do wypowiedzenia się na temat codzienności rowerzystów nie brakuje, ale im więcej odpowiedzi, tym bardziej adekwatne będą wyniki badania.

 

Badanie Klimatu Rowerowego przeprowadzane jest równolegle w różnych europejskich państwach. Celem jest odnalezienie odpowiedzi na pytanie, czy dana miejscowość jest przyjaźnie nastawiona do rowerzystów, czy jazda rowerem po mieście sprawia radość czy też wiąże się ze stresem, a także jak mieszkańcy oceniają przygotowanie gminy lub miasta pod względem infrastruktury rowerowej.

W Polsce badanie realizuje Polska Unia Mobilności Aktywnej w porozumieniu z organizacjami rowerowymi zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów. Odbywają się co dwa lata, dzięki czemu możliwe jest zaobserwowanie zmian i trendów w danej gminie.

Wyniki pozwolą na utworzenie Rankingu Miast Przyjaznych Rowerzystom. W pierwszej edycji w 2020 roku uczestniczyło 90 miast i gmin z całego kraju. Udział, podobnie jak dwa lata temu, jest dla samorządów bezpłatny. Aby jednak dana gmina była brana pod uwagę w Badaniu, wypełnionych musi być co najmniej 200 ankiet.


W przypadku Poznania, warunek ten został spełniony w zaledwie kilka dni od rozpoczęcia badania. Do tej pory poznaniacy przesłali ponad 1,2 ankiet, czyli więcej niż podczas całego 2020 roku.

W badaniach może wziąć udział każdy mieszkaniec – bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie. Każda osoba może wypełnić formularz tylko raz. Dostępna jest online na stronie internetowej Rowerowy Klimat. Termin wydłużono do 27 lutego. Wyniki i raporty będą opublikowane w maju 2023 roku.