Poznaniacy mogą wesprzeć poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Gdzie i jak?

Mieszkańcy Poznania mogą wspomóc poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi i wstrząsów wtórnych w Turcji i Syrii. Organizacje pozarządowe i firmy prowadzą zbiórki rzeczy i pieniędzy. Chcąc pomagać nie należy zapominać o tym, by pomoc była trafna, a sami wspierający nie stali się ofiarami oszustwa, dlatego najlepiej korzystać z oficjalnych, sprawdzonych zbiórek.

 

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii było jednym z największych odnotowanych we współczesnej w historii. Liczba ofiar wynosi już ponad 34 tysiące osób i wciąż rośnie. Cały czas trwają akcje ratownicze i poszukiwawcze, choć szanse na znalezienie żywych są niemal zerowe.

Poznaniacy chcą pomagać poszkodowanym, ale powinni pamiętać, by robić to „z głową”. Istotne jest, by wybrać zaufane zbiórki, najlepiej prowadzone przez zweryfikowane fundacje, firmy czy instytucje. One także najlepiej wiedzą, co przyda się na miejscu – to szczególnie istotne przy przekazywaniu wsparcia rzeczowego.

Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wpłaty można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem “Na pomoc TURCJI i SYRII”. Pieniądze będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Polska Akcja Humanitarna przekaże pilną pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku kataklizmu. Organizacja uruchomiła zbiórki na pah.org.pl oraz portalu siepomaga.pl. Wpłat można dokonywać również przelewem tradycyjnym z dopiskiem “Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji/Syrii”, numery kont można znaleźć na stronie internetowej.

W pomoc dla ofiar katastrofy włączył się także Caritas, w tym jego poznański oddział. W Aleppo szczególnie potrzebna jest pomoc humanitarna – ciepłe koce, materace, żywność oraz schronienie dla osób, które straciły miejsce zamieszkania. Pomóc można wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem “pomoc” oraz wysyłając SMS o treści “POMOC” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Z kolei dary można przynosić w ramach zbiórki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczelnia na bieżąco aktualizuje listę potrzebnych rzeczy na stronie uniwersytetu. Należy pamiętać, by artykuły były nieużywane i odpowiednie dla zimowych warunków.

Dary można przynosić również do siedziby firmy NSBC Metal przy ul. Świerkowej w Niepruszewie. Najbliższy transport będzie wysłany do Hatay w Turcji w piątek, 17 lutego. Zbiórka jest organizowana w porozumieniu z Ambasadą Turcji. Dary można przywozić w godzinach 06.00 – 16.00 od poniedziałku do piątku, w weekendy i po godzinie 16.00 (kontakt tel. 515 923 370 – po polsku lub 512 590 644 – po turecku).

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.