Zmiany na poznańskich ulicach mają poprawić bezpieczeństwo

Pozornie małe zmiany mogą przynieść duży efekt. Już wkrótce w rejonie kolejnych szkół oraz na dojściach do terenów rekreacyjnych nad jeziorami pojawią się poduszki berlińskie, których celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu.

 

Najwięcej zmian planowanych jest na ul. Kazimierza Wielkiego, niedaleko szkoły oraz przedszkola w rejonie skrzyżowania z ul. Cegielskiego. Zamontowanie poduszek berlińskich to odpowiedź na wnioski ze strony Rady Osiedla Stare Miasto, która apelowała o zmiany mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Będzie to fizyczne zmuszenie kierowców do zmniejszenia prędkości. Jednocześnie w miejscu uspokojonego ruchu z ograniczeniem do 30 km/h na ul. Kazimierza Wielkiego zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna, która nie obsługiwała wszystkich wymaganych wlotów na skrzyżowaniu z ul. Cegielskiego. Tym samym, piesi nie będą musieli już oczekiwać na zielone światło, a chcąc przejść przez przejście dla pieszych będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami.

Zmiany zostaną wprowadzone także na ul. Łozowej w rejonie szkoły, gdzie poza zamontowaniem poduszek berlińskich planowane jest też ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone także z myślą o osobach udających się na tereny rekreacyjne w rejonie Strzeszynka i Rusałki. W rejonie ul. Biskupińskiej i Literackiej spowalniacze będą wprowadzone przy przejściu, którym prowadzi droga nad jeziora.

Z kolei zmiany planowane na ul. Kościelnej będą miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu kołowym. Przed skrzyżowaniem z ul. Wąską poduszka berlińska będzie miała wymusić zmniejszenie prędkości na jadących w kierunku Sołacza. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko zderzenia ze skręcającymi w lewo w ul. Wąską.