Data 23 Lutego powinna zniknąć z przestrzeni miasta? Społecznicy chcą zmian nazwy ulicy

Czy ul. 23 Lutego w Poznaniu powinna otrzymać nową nazwę? Zdaniem niektórych, to data symbolizująca początek komunizmu w mieście, a tym samym, nie jest godna upamiętnienia w przestrzeni miejskiej.

 

Ulica 23 Lutego w centrum miasta upamiętnia zakończenie walk o Poznań i zakończenia niemieckiej okupacji w mieście. To data, przy której co roku odbywają się obchody rocznicowe, podczas których podkreślane jest wyparcie niemieckich wojsk z Poznania.

Zdaniem przedstawicieli Cyryl Club, to jednak także data będąca symbolem rozpoczęcia kolejnego, dalekiego od wolności rozdziału w mieście.

„Data 23 lutego powinna zniknąć z przestrzeni miejskiej Poznania, ponieważ jest symbolem nie tylko zakończenia niemieckiej okupacji w Poznaniu, ale również początkiem komunistycznego ucisku, który doprowadził między innymi do wybuchu Poznańskiego Czerwca 1956 r., w którym zginęło wielu mieszkańców Poznania. – wskazuje Kevin Nowacki, koordynator Cyryl Club

Zdaniem stowarzyszenia, wolę na usunięcie daty 23 Lutego z przestrzeni miasta wyraża także część mieszkańców, którzy proponują, by została ona zastąpiona datą 16 Lutego, czyli datą rozejmu w Trewirze.

Cyryl Club proponuje zorganizowanie debaty publicznej, apelując do Rady Miasta Poznania o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tym zakresie.

To nie pierwszy raz, gdy data 23 lutego budzi kontrowersje. W 2017 roku wojewoda wielkopolski wpisał ulicę upamiętniającą tę datę na listę tych podlegających ustawie dekomunizacyjnej (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Radni złożyli wówczas skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (o czym pisaliśmy tutaj), która została uznana i decyzją z marca 2018 roku ulica 23 Lutego pozostała na mapie miasta (więcej tutaj).

O petycji w sprawie ustanowienia w Poznaniu ulicy 16 Lutego 1919 roku pisaliśmy tutaj.