Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – Metropolia Poznań będzie działać wspólnie

Więcej miejsc i wspólne finansowanie – samorządy w ramach Metropolii Poznań porozumiały się w sprawie tegorocznego naboru uczniów do szkół ponadpodstawowych. We wspólnej rekrutacji Miasta Poznań i powiatu poznańskiego dostępne będą dodatkowe klasy, by każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie.

W związku z przeprowadzanymi reformami szkolnictwa w ostatnich latach nabory do szkół ponadpodstawowych w ostatnim czasie budzą wiele emocji. Kumulacje roczników, które przekładają się na wyższą rywalizację i mniejszą liczbę dostępnych miejsc dla uczniów tworzą problemy podczas procesu rekrutacyjnego.

Od września naukę w szkołach ponadpodstawowych podejmie półtora standardowego rocznika. Wiele osób spoza Poznania decyduje się na kontynuację kształcenia w stolicy Wielkopolski ze względu na szeroką i atrakcyjną ofertę szkół, zwłaszcza o różnych profilach nauczania. To często budzi niezadowolenie ze strony niektórych mieszkańców Poznania, którzy mając słabsze wyniki nie dostają się do wybranej placówki, gdy osoby z sąsiednich gmin z lepszymi wynikami ich wyprzedzają na listach rekrutacyjnych. Choć miejsca dla nikogo nie zabraknie, ponieważ samorządy muszą zapewnić je każdemu mieszkańcowi z uwagi na obowiązek szkolny, to nie wszystkim podoba się taka rywalizacja.

W tym roku samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań przegłosowały rozwiązania, które mają ułatwić nabór do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki, pomogą Poznaniowi i powiatowi poznańskiemu sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych.

„W tym tygodniu Rada Metropolii przegłosowała współfinansowanie zwiększonej liczby miejsc w szkołach. Uważam, że to głosowanie było jednym z najważniejszych w historii naszego stowarzyszenia. Mamy w Poznaniu o 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach, a teraz mamy też o 50 procent większą dla nich ofertę. Bardzo dziękuję Staroście, Burmistrzom i Wójtom, którzy z troski o uczniów podjęli nieoczywistą przecież decyzję. Co więcej, zobowiązaliśmy się do kolejnych rozmów, żeby jeszcze w tym roku wypracować rozwiązanie na okres do 2030 roku.” – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Dzięki temu podczas wspólnej rekrutacji Poznania i powiatu poznańskiego dostępne będą 12 153 miejsca w placówkach w Poznaniu i 1872 w powiecie poznańskim, czyli łącznie miejsca dla 14025 uczniów. Liczba nie uwzględnia szkół, które nie są prowadzone przez samorząd i nie prowadzą naboru w ramach wspólnego systemu.

„Wyszliśmy naprzeciw tej potrzebie, choć nie było to oczywiste. Kształcenie ponadpodstawowe leży w kompetencji powiatów, a nie gmin. Ale rozumiejąc trudną sytuację, zdecydowaliśmy się, by w obecnych, szczególnych warunkach pomóc. Na poziomie gmin my również odczuliśmy trudności związane z reformą, której zawdzięczamy obecne zwiększenie liczby uczniów w liceach” – podkreśla Tadeusz Czajka, Wójt Gminy Tarnowa Podgórnego, Wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań