Kolejna Debata Poznańska już jutro. Jakiemu tematowi będzie poświęcona?

W marcu odbędzie się kolejna debata z cyklu „Debaty Poznańskie”, na którą zaprasza Fundacja Rozwoju Miasta Poznania. Tym razem będzie dotyczyła poznańskich seniorów. Aby dowiedzieć się więcej na temat wydarzenia, do programu zaprosiliśmy Przemysława Trawę – prezesa fundacji.

Fundacja Rozwoju Miasta Poznania powstała w 1991 roku, a jej głównym celem jest wspieranie i finansowanie projektów, które mają na celu rozwój miasta. Warto podreślić, że fundacja nie należy do Miasta Poznania. Jej główne działania opierają się na tak zwanym „Poznań Think Thank”, w skład których wchodzą Poznańskie Debaty. Omawiane są na nich najważniejsze tematy społeczne, gospodarcze oraz trendy dotyczące rozwoju i funkcjonowania miasta. Pierwsza debata odbyła się w 2020 roku i dotyczyła pandemii koronawirusa. Z kolei 16 marca odbędzie się już dziewiąte spotkanie, a jego tematem przewodnim będzie „Silver tsunami – Senioralny Poznań”.

„W związku ze starzeniem się społeczeństwa ważny jest rozwój pewnego rodzaju usług. Jak się mówi o ludziach starszych to myśli się głównie o usługach opiekuńczych, natomiast ważne są również usługi aktywizacji” – zaznacza Przemysław Trawa

Silver Tsunami to termin, który wiąże się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Nie dotyczy on tylko Polski, ale wielu krajów na całym świecie. W Poznaniu umiera co roku około 6 tysięcy poznaniaków, a rodzi się 4 tysiące. Gość programu podkreśla jednak, że wielu mieszkańców Poznania w ostatnich latach wyprowadziło się do gmin sąsiednich. Gdyby wziąć ich pod uwagę, dane dotyczące zgonów i urodzeń nie wyglądałyby tak źle. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego 28% poznaniaków to osoby, które ukończyły 60 lat, a ciągu najbliższych lat liczba ta wzrośnie o 19%. Dane pokazują jak wielka część społeczeństwa to osoby starsze i dlatego istotne jest, aby miasto i społeczeństwo o nich nie zapominali, tylko wspierali.

„Każdy żyje w swoim świecie społecznym. W momencie kiedy upływa czas, świat społeczny każdego człowieka się skurcza. W pewnym momencie – co jest porażające, on się skurczy do dwóch osób opiekujących się nami przy łóżku. To przejście z szerokiego świata społecznego do tego mikro świata jest bardzo bolesne” – tłumaczy prezes Fundacji Rozwoju Miasta Poznania

Przemysław Trawa podkreśla, że dzisiejszy 60. latek to 50. latek dwadzieścia lat temu, dlatego tak ważna jest aktywizacja osób starszych. Dodatkowo należy walczyć z wykluczeniem technologicznym seniorów. Coraz większa liczba osób starszych pozostaje w izolacji cyfrowej, co może prowadzić do wykluczenia społecznego i utrudniać im dostęp do różnych usług i informacji, np. związanych z opieką zdrowotną czy zakupami online.

Wszystkie te tematy oraz wiele innych zostaną poruszone podczas IX Debaty Poznańskiej „Silver tsunami – Senioralny Poznań”, która odbędzie się w 16 marca online o godzinie 17:00. Prelegentami debaty będą Anna Michalska – socjolożka, Ewa Pruszewicz-Sipińska – Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Katarzyna Wieczorowska-Tobis – lekarz, specjalistka geriatrii i medycyny paliatywnej oraz Wojciech Bauer – dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.