Na poznańskiej Głuszynie otwarto wystawę poświęconą Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu

Przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła na poznańskiej Głuszynie można oglądać wystawę poświęconą Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu. Wydarzenie jest jednym z wielu zaplanowanych w związku z ogłoszeniem 2023 rokiem Strzeleckiego.

 

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w Głuszynie, która wówczas (w 1797 roku) była osobną miejscowością, a obecnie jest częścią Poznania. Podróżnik, odkrywca, geolog i badacz był pierwszym Polakiem, który indywidualnie okrążył kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki.

W październiku tego roku minie 150 lat od jego śmierci. Mimo licznych dokonań i odkryć jest postacią nieco zapomnianą, dlatego zarówno Rada Miasta Poznania jak i Sejm uznały, że 150. rocznica jego śmierci to dobra okazja do przypomnienia o podróżniku i 2023 rok ogłoszono Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.

W Poznaniu w szczególny sposób będą świętowane obchody poświęcone patronowi roku. Jednym z wydarzeń jest wystawa poświęcona życiu i działalności Strzeleckiego, którą w piątek uroczyście otwarto na terenie Głuszyny.

Plenerową ekspozycję tworzą 24 wielkoformatowe tablice, na których ujęto zarówno informacje o Głuszynie i życiu podróżnika w tym rejonie, jak i o jego dalszych odkryciach i badaniach. Nie zabrakło także sekcji poświęconej zdobycia najwyższego szczytu Australii oraz działalności humanitarnej, jaką prowadził w Irlandii, która zmagała się z klęską głodu.

„Paweł Edmund Strzelecki, jako wybitny filantrop i naukowiec, to osoba godna naśladowania. Jego osiągnięcia mogą być też wzorem dla młodych ludzi. Dzięki otwieraniu się na świat i poznawaniu innych kultur możemy budować wspólną, pokojową przyszłość” – powiedział podczas otwarcia wystawy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Przez najbliższe miesiące wystawa dostępna będzie przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła, czyli w miejscu, w którym Strzelecki był ochrzczony w 1797 roku. Latem zostanie przeniesiona do centrum Poznania, a jesienią trafi na Wzgórze św. Wojciecha.