Poznańscy studenci budują kolejną rakietę

Studenci z PUT Rocketlab, grupy badawczej działającej na Politechnice Poznańskiej od grudnia 2017 roku, przygotowują się do startu w kolejnej edycji Spaceport America Cup. To prestiżowe, międzynarodowe zawody rakietowe, podczas których zespoły z całego świata rywalizują o miano najlepszej rakiety. Poznaniacy mają już za sobą zwycięstwo w jednej z kategorii w poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się zdalnie. Teraz pracują nad udoskonaloną wersją swojej rakiet – HEXA 4.

 

PUT Rocketlab to grupa składająca się z około 70 studentów różnych kierunków i wydziałów Politechniki Poznańskiej. Łączy ich fascynacja technologiami kosmicznymi i chęć do nauki. Budowa rakiety, która ma wziąć udział w konkursie, to wielka logistyczna i inżynieryjna wyzwań. Ale studenci są gotowi na trudności.

Zbudowanie rakiety to tylko jedna z części konkursu. Przed startem, zespół musi zaprojektować i zbudować rakietę oraz przygotować pełny raport techniczny, który może liczyć nawet do tysiąca stron. Ocenia się również, czy dokumentacja jest kompletna i czy zaplanowane operacje są bezpieczne.

W poprzedniej edycji Spaceport America Cup, poznaniacy zajęli pierwsze miejsce w kategorii “30K Hybrid/Liquid Student Research and Development”. Ich projekt i konstrukcja zostały docenione przez jury. Teraz, z pomocą swojego opiekuna naukowego – dr inż. Bartosza Zieglera, studenci pracują nad udoskonaloną wersją swojej rakiety.

HEXA 4 to hybrydowy napęd, składający się z silnika i zbiornika na podtlenek azotu. Nad zbiornikiem znajdują się urządzenia elektroniczne, które są zbudowane z kompozytu szklanego, by przepuszczać fale radiowe. W rakiecie znajduje się także miejsce na ładunek oraz część ze spadochronami, które zapewniają bezpieczne lądowanie.

Rekrutacja do PUT Rocketlab odbywa się dwa razy w roku, a chętnych jest zwykle kilka razy więcej, niż można przyjąć. Jednak praca nad budową rakiet uczy wielu umiejętności, a byli członkowie koła pracują teraz m.in. w ESA czy w CERN.

Studenci z Poznania są gotowi na kolejne wyzwanie i walczą o tytuł najlepszej rakiety. W czerwcu pojadą do USA z rakietą HEXA 4 – udoskonaloną

wersją swojej poprzedniczki. Dzięki wprowadzeniu szeregu usprawnień w układzie napędowym, strukturze nośnej i elektronice pokładowej, poznaniacy mają nadzieję na jeszcze lepsze wyniki.

Praca nad rakietami to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale też nauka praktycznych umiejętności, których nie ma w programach studiów. Studenci muszą przejść przez wiele etapów, od zaprojektowania, po zbudowanie i przetestowanie rakiety. Wymaga to skupienia, zaangażowania i dokładności. Ale jak mówią sami zainteresowani – budowanie rakiet jest fajne!

Rywalizacja w Spaceport America Cup odbędzie się w czerwcu, a Poznaniacy wierzą, że uda im się osiągnąć sukces i ponownie stanąć na podium najważniejszych zawodów rakietowych świata.