Studenci zapowiadają demonstrację w sprawie DS Jowita

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zamieszkujący akademik Jowita nie zgadzają się na zamknięcie i sprzedanie domu studenckiego. W najbliższych dniach, poza spotkaniem z rektor uczelni planują także demonstrację.

 

Na początku kwietnia rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Bogumiła Kaniewska opublikowała wpis, w którym potwierdziła nieoficjalne informacje, jakie od pewnego czasu krążyły w mieście – Dom Studencki Jowita w centrum miasta zostanie zamknięty, a następnie sprzedany.

Część studentów nie zgadza się na taki los kultowego ich zdaniem akademika. Nie da się ukryć, że budynek nie tylko wpisał się w krajobraz miasta, ale także wiąże się ze wspomnieniami kilku pokoleń studentów.

Nie można także zapominać, że ma on również „swoje lata” i wymaga remontu.

Część mieszkańców Jowity postanowiła stworzyć petycję do rektor zbierając podpisy wśród studentów, w której apelowano o zmianę decyzji i poszukanie innych rozwiązań dla przyszłości akademika.

Kilka dni później, Parlament Samorządu Studentów UAM przyjął uchwałę, w której ponownie zaapelowano do Rektor UAM, tym razem wskazując na potrzebę spotkania ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i przedstawienia dokumentów związanych z domem studenckim. Inicjatorzy proszą o udostępnienie ekspertyz finansowych i budowlanych, numerów ksiąg wieczystych działek, na których znajduje się kompleks akademicki oraz wstrzymanie rozpisania przetargu do czasu zakończenia negocjacji. Profesor Kaniewska zgodziła się na spotkanie w czwartek, 13 kwietnia, o godzinie 18:00 w Jowicie.

Zdaniem przeciwników zamknięcia i sprzedaży domu studenckiego, uczelnia od wielu lat nie rozwija swoich zasobów lokalowych, dlatego brak Jowity znacząco pogorszy już i tak złą sytuację w tym zakresie. Przypominają, że obecnie jedynie 5% studentów UAM może liczyć na miejsce w akademiku.

Jak podkreślają, po zamknięciu domu studenckiego, więcej osób będzie poszukiwało mieszkań na wolnym rynku, co wpłynie na wzrost cen najmu nie tylko dla społeczności akademickiej.

„Regularne budowanie nowych akademików sprawiłoby, że wiele osób studiujących zrezygnowałoby z wynajmu na rynku prywatnym. To doprowadziłoby najprawdopodobniej do obniżenia cen oraz uwolnieniu lokali, przez co wynajem stałby się prostszy dla osób spoza środowiska studenckiego.” – wyjaśnia Magdalena Kalbarczyk ze Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej

Studenci zapowiadają demonstrację przed budynkiem DS Jowita, by pokazać sprzeciw wobec decyzji o sprzedaży. Planowana jest na godzinę 17:00 w czwartek, 13 kwietnia, czyli godzinę przed spotkaniem z rektor.