„Zamknij się i spłoń” w Tłustej Languście

Republika Sztuki Tłusta Langusta to wyjątkowa przestrzeń artystyczna w samym centrum Poznania. Już niedługo premierę będzie miała instalacja artystyczna „Zamknij się i spłoń”, o której w programie „Hej Poznań” rozmawialiśmy z jej twórcami – Lidią Gomez Herrerą oraz Krzysztofem Cicheńskim.

Republika Sztuki Tłusta Langusta to miejsce, które przyciąga uwagę kreatywnością i niepowtarzalnym stylem. Spotykają się tam artyści niezależni i bezkompromisowi. Miejsce to powstało z pasji i potrzeby twórczej wolności. Wszyscy artyści są tam mile widziani, niezależnie od swojego doświadczenia, stylu czy formy ekspresji artystycznej.

Główną ideą, która przyświeca Tłustej Languście, jest przekraczanie granic między różnymi dziedzinami artystycznymi. Można tu zobaczyć, jak malarze współpracują z muzykami, aby stworzyć wielowarstwowe doświadczenie dla widza., performerzy korzystają z rzeźb jako rekwizytów, tworząc widowisko łączące sztukę wizualną i teatralną. Najnowszy projekt, który swoją premierę będzie miał już w sobotę, to instalacja przestrzenno-dźwiękowa „Callar y quemarse” („Zamknij się i spłoń”).

„Jest to instalacja inspirowana „Krwawymi godami” Lorki, hiszpańskiego znanego poety. Nie jest to bardzo znany utwór w Polsce, a opowiada on o historii miłosnej, która nie może się zdarzyć” – tłumaczy Krzysztof Cicheński.

Tworząc sztukę artyści inspirowali się latami 30. w Hiszpanii kiedy żył Lorka, a do władzy doszli faszyści. Lidia Gomez Herrera napisała pamiętnik dziewczyny, starającej odnaleźć się jednocześnie we współczesnym świecie oraz w powieści hiszpańskiego autora. „Krwawe gody” uważane są za klasykę teatru hiszpańskiego, ale w Polsce jest to nadal mało znana sztuka. Artystka zdecydowała się zaprezentować ten utwór w Tłustej Languście, aby przybliżyć poznaniakom hiszpańską tradycję i kulturę. Twórcy spektaklu nie zdecydowali się jednak na zaprezentowanie sztuki w tradycyjny sposób.

„Nazwaliśmy to instalacją, ponieważ niewielka publiczność może swobodnie poruszać się w jej wnętrzu. Nie jest to ustalone, że trzeba to oglądać z jednego miejsca tak jak spektakl” – zaznacza gość programu „Hej Poznań”.

W czasie trwania pokazu będzie można usłyszeć głos Lidii Gomez Herrery oraz jej hiszpańskich przyjaciół, a także obejrzeć wideo stworzone przez Julię Kosek. Premiera „Callar y quemarse” odbędzie się w najbliższą sobotę 10 czerwca o godzinie 18:00 w Republice Sztuki Tłusta Langusta.