Ile nazw miało w przeszłości Kino Rialto i na jakim etapie jest zbieranie środków na nowy projektor?

Kino Rialto jest jednym z kultowych w Poznaniu, które wpisały się w historię miasta. Opowiedział o niej Piotr Zakens, współwłaściciel kina. W wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań opowiedział też o prowadzonej zbiórce na zakup nowego projektora.

 

Kino Rialto rozpoczęło działalność w 1938 roku i działa niemal bez przerwy. Jak wyjaśnił Piotr Zakens, w czasach II wojny światowej było jednak kinem niemieckim z uwagi na trwającą w Poznaniu okupację. Co ciekawe, na przestrzeni lat zmieniała się jego nazwa – początkowo otwarto je jako Kino Adria, natomiast w czasie okupacji funkcjonowało pod nazwą Kammer Lichtspiele.

Przez krótki czas, od 1945 roku do 1946 roku działało jako „Kino Jedność”, by ostatecznie w 1946 roku przyjąć nazwę Rialto, która została do dziś.

Podczas wywiadu w programie „Hej Poznań” Piotr Zakens odniósł się do problemów z projektorem, jakie pojawiły się w Kinie. Jak wskazał, wymieniany był niemal 11 lat temu, a jest to sprzęt przewidziany na ok. 10 lat. Kilak miesięcy temu urządzenie „odmówiło współpracy” i konieczny jest zakup nowego sprzętu, a na to instytucji nie stać. Jak to się stało? Czy nie przewidziano tego w budżecie?

Jak wyjaśnił Piotr Zakens, plany pojawiły się już kilak lat temu i kino przygotowywało się do wydatku. Niestety pandemia i związane z nią obostrzenia, w tym zamknięcie instytucji kultury czy możliwość funkcjonowania jedynie z ograniczonym zakresie sprawiły, że odłożone na zakup środki musiały zostać przeznaczone na inny cel.

Całość to koszt ok. 300 tysięcy. Uruchomiono m.in. zbiórkę społeczną, o czym pisaliśmy na naszym portalu (tutaj). Wówczas informowano, że kino stara się pozyskać środki także z różnych programów dopłat i dofinansowań. Podczas programu „Hej Poznań” Piotr Zakens przekazał, że instytucja uzyskała już 120 tysięcy złotych z programu związanego z cyfryzacją. Kino. Obecnie potrzebne jest jeszcze ok. 100 tysięcy złotych i to już kwota, do której zebrania można przyczynić się poprzez wpłacanie środków.

Jak zauważył prowadzący Piotr Szulc, Rialto jest „kinem z misją”, w których oglądanie projekcji jest zupełnie innym doświadczeniem. Zwrócił uwagę na kameralną atmosferę, często perełki kinowe, których nie ma w multipleksach oraz dodatkowe zajęcia, np. kluby dyskusyjne.

W programie Hej Poznań Piotr Zakens opowiedział także o ofercie Kina, w tym planach na najbliższe tygodnie.