Czy Poznań nadal jest miastem akademickim?

Od lat powtarzane jest hasło o tym, że Poznań jest miastem akademickim, ale… czy na pewno? Czym charakteryzuje się takie miasto i czy stolica Wielkopolski spełnia te warunki?

Na pytanie „Czy Poznań jest miastem akademickim?” odpowiedzi będą szukać uczestnicy XXXVII Debaty Akademickiej, która odbędzie się w poniedziałek, 12 czerwca.

Jak zauważają organizatorzy, choć nie ma wątpliwości, że pod względem statystyczno-demograficznym studenci stanowią silną grupę mieszkańców Poznania, to nie da się nie zauważyć, że życie studenckie w ostatnich latach przeniosło się z centrum miasta na jego obrzeża. Czy Poznań jest więc akademicki w sensie kulturowym, społecznym, ekonomicznym, przestrzennym i politycznym?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Poznaniu studiuje 102 tysięcy osób na 24 uczelniach. Oznacza to, że co siódmy stały lub tymczasowy mieszkaniec Poznania jest studentem.

W poniedziałkowej debacie, która odbędzie się w w Sali Lubrańskiego przy ul. Wieniawskiego, udział wezmą: Grzegorz Ganowicz – przewodniczący Rady Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski – zastępca prezydenta miasta, prof. Bogumiła Kaniewska – rektorka UAM oraz prof. Elżbieta Gołata – prorektorka UEP ds. nauki i współpracy z zagranicą.

Uczestnicy zastanowią się m.in. nad współczesna definicją „akademickości miast”, a także czy Poznań się do nich zalicza. Jeśli rzeczywiście stolica Wielkopolski jest miastem akademickim, to w jakich wymiarach i aspektach najbardziej, a w których nieco mniej?

Podczas debaty goście porozmawiają również o wzajemnych oczekiwaniach, czyli Miasta wobec poznańskich uczelni i uczelni wobec władz miejskich. Czy obie strony potrafią ze sobą współpracować i jak oceniają dotychczasowe relacje?

Dyskusja rozpocznie się o godzinie 17:00.