Oszuści wciąż działają. Tylko w tym tygodniu seniorzy z poznańskiego Grunwaldu stracili ponad 260 tys. złotych

Mimo wieloletnich kampanii informacyjnych i edukacyjnych wśród poznaniaków, oszustom wciąż udaje się znaleźć osoby, które uwierzą w ich historie i przekażą swoje oszczędności. Tylko w tym tygodniu dwoje starszych mieszkańców poznańskiego Grunwaldu straciło łącznie ponad 260 tysięcy złotych.

 

Choć od lat prowadzone są kampanie informacyjne i profilaktyczne zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnopolskim, to nadal zdarzają się osoby, których łatwowierność wykorzystują oszuści.

Tylko w tym tygodniu policjanci z Komisariatu Poznań Grunwald otrzymali dwa zgłoszenia o przypadkach oszustw. Dwoje starszych ludzi przekazało swoje oszczędności – łącznie 260 tysięcy złotych. Jak wyjaśnia policja, oszuści działali metodą „na wypadek” oraz „na policjanta”.

Seniorzy otrzymali telefony od osoby podającej się za policjanta, która poinformowała, że ich bliska osoba spowodowała groźny wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej konieczne jest wpłacenie kaucji. Mieszkańcy Poznania w oby przypadkach uwierzyli rozmówcy i postępowali zgodnie z instrukcjami, przekazując wszystkie swoje oszczędności.

Policja prowadzi działania mające na celu ustalenie sprawców i odzyskanie pieniędzy. Jednocześnie apeluje, by nie przekazywać kosztowności nieznanym osobom, a wszelkie podobne sytuacje potwierdzać kontaktując się samemu z policją, bliskimi czy bankiem.