Pociągiem z Poznania do Pragi? Wiadomo, kiedy ma ruszyć nowe połączenie!

Pociągiem z Poznania do Pragi? Wiele osób czeka na dogodne połączenie ze stolicy Wielkopolski do stolicy Czech, bez konieczności przesiadki. W przyszłym roku ma zostać uruchomione nowe połączenie kolejowe, które spełni te oczekiwania. Pociągi mają kursować na trasie Praga – Wrocław – Poznań – Bydgoszcz – Gdynia kilka razy dziennie.

 

Informację przekazał czeski portal zdopravy.cz, który uzyskał wypowiedź rzecznika największego czeskiego przewoźnika kolejowego – ČD, Petr Šťáhlavský. Planowany model kursowania zakłada obsługę pociągów w relacji Praga – Gdynia – Praga, z trasą: Gdynia – Bydgoszcz – Poznań – Wrocław – Pardubice – Praga. Kursy mają odbywać się cztery razy dziennie, przez cały rok, codziennie.

Do obsługi zostaną skierowane nowoczesne wagony. Rzecznik przekazał, że pociągi w Czechach będą kursować w standardzie EuroCity. Według nieoficjalnych informacji czeskich mediów, czeskie linie chcą skierować na to połączenie najnowocześniejsze wagony w Europie – produkowane przez Siemens w ramach konsorcjum ze Skodą.

W przeciwieństwie do polskiego rynku, w Czechach przy otwieraniu nowych połączeń konieczne jest przeprowadzenie przetargu, ponieważ istnieje konkurencja w rynku kolejowym – także na liniach dotowanych ze środków rządowych. Czeski portal zdopravy.cz, który dotarł do ofert przekazał, że państwowe Koleje Czeskie (ČD), które złożyły najkorzystniejszą propozycję i zaproponowały obsługę na czeskim odcinku za 78 koron za pociągokilometr, czyli nieco ponad 14 złotych. W przetargu udział brały także RegioJet, który zaoferował o wiele wyższą stawkę (ok. 21 złotych).

Trasa na odcinku międzynarodowym, czyli na terytorium Polski, ma być obsługiwana we współpracy z PKP Intercity.

Umowa między ČD a ministerstwem transportu ma obejmować okres od grudnia 2024 do grudnia 2034. Oznacza to, że pierwsze pociągi wyruszą w trasę w grudniu 2024 roku. Choć to perspektywa wciąż odległa, to zdecydowanie jest to dobra informacja także dla poznańskich pasażerów. Po latach starań, powstanie nie tylko bezpośrednie połączenie do Pragi, ale także zyskają dodatkowe kursy m.in. do Wrocławia czy Trójmiasta.

To opcja, która zwiększy ruch turystyczny w polskich miastach, także w Poznaniu, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Czesi coraz chętniej wybierają Polskę jako miejsce do zwiedzania i odpoczynku. Bezpośrednie połączenie kolejowe jest więc szansą do promocji miasta.