Trwa Tydzień Sztuki Ukraińskiej

W sobotę, 19 sierpnia, rozpoczął się Tydzień Sztuki Ukraińskiej, który potrwa jeszcze przez kilka dni. O szczegółach wydarzeniach oraz o tym jak aktualnie wygląda życie na Ukrainie rozmawialiśmy z Rimmą Tyszkiewicz, ukraińską aktorką, oraz Niną Burnevich, prezes fundacji Art Cluster.

 

Poznań na nowo otwiera swoje serce dla miłośników sztuki i kultury angażując się w organizację Tygodnia Sztuki Ukraińskiej. To wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta bogactwa ukraińskiej kultury, sztuki oraz tradycji. Podczas dwóch tygodni poznaniacy będą mieli okazję odkryć piękno i złożoność Ukrainy. Do tej pory odbyła się już wystawa rysunków dziecięcych z Polski i Ukrainy, wernisaż w Baraku Kultury czy wieczór poezji poświęcony Wisławie Szymborskiej i Linie Kostenko.

24 sierpnia organizatorki wydarzenia zapraszają do Centrum Kultury Zamek, w którym odbędzie się koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

„Wiadomo jest, że teraz o tą niepodległość walczymy i musimy ją znaleźć na nowo. Mimo wszystko, Ukraińcy którzy są w Poznaniu chcą razem się spotkać i świętować ten ważny dzień” – zaznacza Rimma Tyszczkiewicz.

Na scenie wystąpią artyści zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Będą to między innymi RHBLUESS, Liana Hrytas&Szelest, chór Skoworoda czy Nata&Evgeny. Podczas Tygodnia Sztuki Ukraińskiej, mieszkańcy Poznania mają okazję poznać różnorodność sztuki ukraińskiej. Kilka dni później, bo już 26 sierpnia w Republice Sztuki Tłusta Langusta odbędzie się Performance Day. W programie pojawią się takie przedstawienia jak: “Genesis”, “Granica”, “Domy Obecności. Anamnesis” czy Darek CH”EEHGIDI. Więcej szczegółów na temat wszystkich wydarzeń można zaleźć na Facebook’u. Warto dodać, że wstęp na Tydzień Sztuki Ukraińskiej jest bezpłatny.

Piotr Szulc zapytał również gościnie programu „Hej Poznań” jak aktualnie wygląda sytuacja na Ukrainie.

„Zbliża się 1 września i myślałam, że moje dziecko pójdzie do szkoły w Kijowie. Ale tak się na pewno nie stanie. Wróciłam tam niedawno i niedaleko mojej dzielnicy spadły bomby” – wspomina ukraińska aktorka.

Wielu Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Poznaniu, przeżyło trudne losy związane z wojną. Przybyli do Polski w poszukiwaniu bezpieczeństwa, lepszego życia i nadziei na lepszą przyszłość. Mimo że znaleźli ochronę w nowym środowisku, wciąż noszą w sobie pragnienie powrotu do swoich domów, tam, gdzie są ich korzenie.