Jak wyglądała współpraca polsko-japońska przy organizacji wystawy Kenya Hary?

W Muzeum Narodowym w Poznaniu trwa wystawa Kenya Hary. O japońskim artyście oraz o tym jak wyglądała współpraca polsko-japońska, rozmawialiśmy z Anną Grabowską, kuratorką wystawy.

Kenya Hara to japoński projektant i kurator. Jest najbardziej znany jako dyrektor artystyczny i projektowy w firmie Muji, japońskiej marki oferującej produkty o minimalistycznym wzornictwie. Swoim stylem i pomysłami przyczynił się do kształtowania estetyki i filozofii Muji. Kenya Hara jest także autorem wielu książek, w których stara się wyjaśnić swoje spojrzenie na rolę designu w społeczeństwie. Jego prace koncentrują się na minimalistycznym podejściu, czystości formy i estetyce pustki. Jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych projektantów w Japonii.

W 2020 roku Kenya Hara został laureatem Nagrody im. Jana Lenicy i w związku z tym w Muzeum Narodowym powstała jego wystawa. Wyróżnienie to jest przyznawane wybitnym grafikom którzy reprezentują podobną postawę jak Lenica. Taka postawa oznacza wykraczanie poza wąsko rozumiane ramy zawodu grafika użytkowego. W tym roku nagroda została przyznana po raz siódmy, a po raz pierwszy otrzymał ją artysta spoza Europy. Anna Grabowska dodaje, że również pierwszy raz to laureat nagrody został poproszony o zaprojektowanie wystawy.

„Zrobiliśmy to bardzo celowo i powodem było to, że on obecnie zajmuje się projektowaniem wystaw. Trudno wyobrazić sobie, że artysta będzie miał wystawę swoich prac, a my będziemy szukać innego artysty, który będzie projektował wystawę” – powiedziała kuratorka wystawy.

Przygotowania do wystawy rozpoczęły się na początku 2022 roku. W programie „Hej Poznań” Anna Grabowska wspomina jak wyglądała współpraca polsko-japońska. Szczególnie zaskoczyła ją dbałość o szczegóły i precyzję. Znaczenie miał nie tylko odpowiedni dobór koloru ścian, ale nawet struktura ściany. Muzeum Narodowe nie było w stanie sprostać wszystkim wymaganiom artysty, ale dzięki wielu godzinom rozmów i dyskusji udało się wypracować kompromis, który w pełni zadowolił obie strony.

Zadowoleni są również poznaniacy, którzy licznie odwiedzają wystawę i cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Kenya Hara również odwiedził Poznań przy okazji premiery wystawy, a niedawno w Muzeum Narodowym odbyło się spotkanie z mistrzem połączone z wykładem „Japońskie projektowanie graficzne”. Anna Grabowska zaprasza wszystkich do odwiedzenia wystawy, ponieważ każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

„Opowieść i narracja wystawy jest poprowadzona w ten sposób, że każdy kto ją przejdzie czuje się dobrze. Nie trzeba być specjalistą w projektowaniu graficznym, a i tak coś z niej wyniesiemy” – dodaje.

Wystawa „Kenya Hara. Japońskie projektowanie graficzne” można podziwiać w Muzeum Narodowym w Poznaniu do 30 lipca.