W Poznaniu będzie można wymienić śmieci na nowe książki

Poznań po raz kolejny włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie otoczenia jeziora Rusałka. Do udziału w akcji organizatorzy zachęcają książkami. Wystarczy się zarejestrować i przybyć na miejsce zbiórki. Zaproszenie skierowane jest do dorosłych oraz dzieci.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. W ramach projektu uczestnicy sprzątają tereny zielone, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. W ramach podziękowania zarejestrowani otrzymują książki.

16 września akcja „Książka za worek śmieci” organizowana jest we wszystkich województwach Polski. Po raz kolejny odbędzie się w Poznaniu, gdzie w ubiegłym roku 45 ochotników zebrało 75 worków śmieci.

Do udziału w akcji „Książka za worek śmieci” w Poznaniu wymagana jest rejestracja, która ruszyła 27 sierpnia. Książki czekają na pierwszych 50 dorosłych osób. Kolejne osoby mogą dołączyć do akcji, jednak bez gwarancji otrzymania prezentu. Rejestracja potrwa do wyczerpania miejsc. Uczestnikami wydarzenia mogą być osoby dorosłe. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich także przewidziana jest dodatkowa, limitowana pula książek.

„Poprzednie akcje okazały się sukcesem. Chętni przybywali mimo różnych warunków pogodowych, także z dziećmi. To pokazuje, że wystarczą dobre chęci i dostosowanie ubioru do okoliczności plenerowych i atmosferycznych. Na miejscu ochotnicy oprócz książek otrzymają rękawice i worki, niezbędne do sprzątania w terenie. Zapraszamy do udziału w akcji wszystkich chętnych. Za porządki na łonie natury z przyjemnością odwdzięczymy im się książkami” – mówi Anna Jaklewicz, pomysłodawczyni akcji.

 

Link do formularza rejestracyjnego: https://forms.gle/cSHdSNXxty1PmR559

 

Dokładny opis akcji, regulamin i praktyczne informacje dla uczestników można znaleźć w na stronie internetowej: http://ksiazkazaworeksmieci.pl/ oraz na Facebooku: https://fb.me/e/3hXpilR9X.

 

Gdzie zaplanowano sprzątanie w Poznaniu

W Poznaniu będziemy sprzątać teren w otoczeniu jeziora Rusałka. Zbiórka w sobotę, 16 września 2023, o godz. 10.00 na polance przy jeziorze od strony ul. Botanicznej. Dokładną lokalizację punktu zbiórki w Poznaniu znajdziesz tutaj: https://goo.gl/maps/mdSYoxce4DVhxrEH6

 

Partnerzy akcji w Poznaniu

Wsparcie akcji oraz odbiór śmieci zapewni Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

 

Akcja ogólnopolska

Poza Poznaniem swoje miasta sprzątać będą także mieszkańcy: Rzeszowa, Katowic, Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Kielc, Szczecina, Bydgoszczy, Łodzi, Białegostoku, Opola, Lublina, Gorzowa Wielkopolskiego i Krakowa.

 

„Akcja odbywa się tam, gdzie jest taka potrzeba oraz gdzie znajdę partnerów chętnych do współpracy. Wierzę, że w ten sposób uczymy zaangażowania, dbania o wspólną przestrzeń, wrażliwości na przyrodę, ale też współpracy. Dla mnie ważne jest, że w naszej akcji łączymy w słusznej sprawie aktywistów, urzędników, prywatne firmy i zwykłych mieszkańców” – mówi Anna Jaklewicz. 

 

Partnerem strategicznym ogólnopolskiej edycji akcji jest ASEKOL PL, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.