Kameralny koncert Stanisława Sojki w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu

Wczoraj, o godzinie 19:00, w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Wybitny artysta Stanisław Sojka zaśpiewał dla zgromadzonych gości, którzy serdecznie przyjęli jego występ.

Sojka, znany w świecie muzyki od dziecka, zaczynał swoją muzyczną przygodę w wieku zaledwie siedmiu lat, śpiewając w sopranach chóru kościelnego. Jego talent rozwijał się dynamicznie, co potwierdziło przyjęcie na stanowisko kościelnego organisty w wieku czternastu lat. Kontynuując naukę w Liceum Muzycznym w Katowicach, Sojka rozszerzył swoje umiejętności, decydując się na studia z aranżacji i kompozycji na prestiżowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Jego muzyczny dorobek to prawdziwa mozaika doświadczeń – od jazzowego zespołu Extra Ball, przez współpracę z PolJazzem, aż po nagrywanie coverów popularnych hitów z takimi artystami jak Anna Jantar.

Lata 80. były dla Sojki wyjątkowo owocne. Jego album “Blublula” został okrzyknięty najlepszym jazzowym albumem roku, a on sam zdobył uznanie na europejskiej scenie muzycznej, dzięki występom w Berlinie, Norymberdze czy Stambule. Krytycy muzyczni, tacy jak Willis Conover, wielokrotnie podkreślali wyjątkowy talent i charakterystyczny styl Sojki.

Jego muzyczna kariera w latach 80. była pełna niesamowitych osiągnięć, od współpracy z renomowanymi artystami, po wydanie międzynarodowego albumu z Haroldem Faltermeyerem. Jednak koncert w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu to powrót do korzeni, kameralne spotkanie z wiernymi fanami, którzy mieli okazję doświadczyć magii jego muzyki na żywo.

Dla wielu obecnych na koncercie w Poznaniu to była okazja, by przypomnieć sobie o wyjątkowej karierze Stanisława Sojki, jego niezwykłym talencie i pasji do muzyki. Koncert w Akademii Lubrańskiego potwierdził, że niezależnie od lat i zmieniających się trendów, prawdziwy talent zawsze pozostaje w modzie.

Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego w Poznaniu odgrywa kluczową rolę w promowaniu dziedzictwa kulturowego, historycznego i artystycznego, ze szczególnym naciskiem na wartości chrześcijańskie i historię Polski. Poprzez różnorodne działania, takie jak prowadzenie muzeum, wspieranie archiwum, promocja kultury i sztuki sakralnej czy organizowanie wystaw, Fundacja przyczynia się do zachowania i upowszechniania bogatego dziedzictwa narodowego, regionalnego oraz kościelnego.

Jednym z najbardziej widocznych aspektów działalności Fundacji jest organizacja wystaw, które skupiają się zarówno na tematyce sakralnej, jak i świeckiej. W roku 2023 odbyły się takie ekspozycje jak “Jerzy Nowosielski – Ikona i Abstrakcja” czy “Ikona z Lwowa. “A słowo ciałem się stało”, które oferowały zarówno refleksję nad tradycją ikonograficzną, jak i jej współczesnymi interpretacjami. Rok 2022 przyniósł wystawy takie jak “Macierzyństwo Maryi” czy “Henryk Stażewski. Reliefy 1960-1970”, które pozwalały na głębsze zrozumienie kulturowych i artystycznych przemian w Polsce.

Rok 2021 był również bogaty w interesujące propozycje, w tym “Lux umbra Dei – Tadeusz G. Wiktor” oraz “Szczelina – Grzegorz Niemyjski”. Te ekspozycje, poprzez różnorodne pryzmaty artystyczne i tematyczne, zachęcały odwiedzających do refleksji nad duchowością, historią oraz miejscem sztuki w dialogu z religią.

Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego w Poznaniu, przez szeroką gamę swoich działań, nie tylko dba o zachowanie dziedzictwa, ale również prowadzi aktywny dialog z współczesnymi odbiorcami, ucząc i inspirując ich poprzez sztukę, historię i kulturę.

W ramach działań Fundacji Akademia Jana Lubrańskiego w Poznaniu, organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty. W jednym z takich koncertów partnerem głównym był dealer Mercedes, MBMotors, mieszczący się w Poznaniu na ul. Bolesława Krzywoustego 71. Dzięki takiej współpracy, Fundacja może liczyć na wsparcie w realizacji swoich inicjatyw, a partner zyskuje możliwość promocji w kulturalnym i prestiżowym otoczeniu. Takie partnerstwa przyczyniają się do zacieśnienia więzi między biznesem a kulturą, tworząc wartościowe dla obu stron synergie.