Co łączy Poznań z Rzymem? Wyjaśnienie jest ukryte w jednym z kościołów na Głogowskiej

Wśród licznych dzieł sztuki, które zdobią przestrzeń Poznania, znajduje się wyjątkowy skarb kulturowy, łączący to miasto z samym sercem Włoch – Rzymem. Mowa o kopii słynnej rzeźby “Pietà” Michała Anioła, która jest jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się w poznańskim kościele na Łazarzu.

“Pietà” Michała Anioła, oryginalnie znajdująca się w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie, jest uznawana za jedno z największych osiągnięć sztuki renesansowej. Przedstawia Maryję trzymającą na kolanach ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Dzieło to jest symbolem bólu, matczynej miłości oraz piękna.

W 1972 roku rzymski oryginał został uszkodzony w akcie wandalizmu, co wymusiło przeprowadzenie skomplikowanego procesu restauracji. Kluczową rolę w odnowieniu rzeźby odegrały odlewy wykonane kilkadziesiąt lat wcześniej, a także wierna kopia przechowywana w Poznaniu. To właśnie dzięki tym kopiom eksperci mogli dokładnie odtworzyć uszkodzone fragmenty oryginału, zachowując jego pierwotną formę i ducha.

Poznańska kopia “Pietà” jest nie tylko cennym zabytkiem, ale także świadectwem głębokich kulturowych powiązań między Polską a Włochami. Jej obecność w kościele na Łazarzu stanowi punkt przyciągający zarówno wiernych, jak i miłośników sztuki, pragnących doświadczyć ułamka wielkości dzieła Michała Anioła.

Ta niezwykła historia łącząca Poznań z Rzymem przypomina o wartości kulturowej, jaką niosą ze sobą dzieła sztuki. Jest również dowodem na to, że sztuka nie zna granic i potrafi łączyć ludzi oraz miasta, przekraczając bariery geograficzne i historyczne.

“Pietà” w Poznaniu jest żywym pomnikiem międzynarodowej współpracy i wsparcia, jakie sztuka może oferować w momentach kryzysowych. To przypomnienie, że w obliczu destrukcji, wspólne dziedzictwo kulturowe i jego ochrona mają kluczowe znaczenie dla zachowania naszej wspólnej tożsamości.