Międzynarodowy Dzień Pizzy: historia i ciekawostki o “królowej włoskich smaków”

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy, święto uniwersalnie uwielbianego dania, które przekroczyło włoskie granice, by podbić serca i podniebienia ludzi na całym świecie. Pizza, symbol włoskiej kuchni, stała się globalnym fenomenem kulinarnym, celebrującym zarówno prostotę jak i kreatywność. W tym wyjątkowym dniu warto przyjrzeć się historii, tradycjom oraz ciekawostkom związanym z tą wyjątkową potrawą.

 

Początki Pizzy

Historia pizzy sięga starożytnych czasów, kiedy to mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego przyrządzali płaskie chleby z różnymi dodatkami. Współczesna pizza, jaką znamy, narodziła się jednak w Neapolu, Włochy, gdzie w XVIII wieku zaczęto dodawać do chleba pomidory, tworząc podstawę dla tego, co dziś znamy jako pizzę margheritę. Legenda głosi, że pizza ta została nazwana na cześć królowej Margherity di Savoia, która była zachwycona prostym daniem składającym się z składników odpowiadających barwom włoskiej flagi: pomidorów, mozzarelli i bazylii.

Różnorodność Smaków

Dzięki swojej uniwersalności, pizza przekształciła się w nieskończoną gamę wariacji, od klasycznych włoskich receptur, takich jak margherita czy marinara, po bardziej ekscentryczne kombinacje smaków, które zyskały popularność na całym świecie. Niezależnie od tego, czy preferujesz cienkie i chrupiące ciasto, czy puszystą i miękką bazę, pizza oferuje coś dla każdego.

Ciekawostki o Pizzy

Najdroższa Pizza: “Louis XIII” w Salerno, Włochy, kosztuje 12 000 dolarów i jest przygotowywana przez trzech kucharzy w domu klienta. Składa się z najdroższych składników, w tym kawioru, homara i najlepszej mozzarelli di bufala.

Największa Pizza: Rekord Guinnessa za największą kiedykolwiek przygotowaną pizzę należy do pizzy o nazwie “Ottavia”, upieczonej w Rzymie w 2012 roku. Miała ona średnicę 1261 metrów kwadratowych.

Pizza w Kosmosie: W 2001 roku Pizza Hut dostarczyła pizzę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, stając się pierwszą firmą, która dostarczyła ten rodzaj jedzenia do kosmosu.

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Pizzy

Międzynarodowy Dzień Pizzy to doskonała okazja, aby oddać się kulinarnej przyjemności, jaką jest spożywanie pizzy. Wiele pizzerii na całym świecie oferuje w tym dniu specjalne promocje i zniżki. To także idealny czas, aby eksperymentować w kuchni, próbując nowych przepisów lub dodając do pizzy ulubione składniki.