Skąd pochodzi nazwa Łazarz ?

Łazarz, jedna z najbardziej charakterystycznych dzielnic Poznania, ma swoje korzenie w historii, która sięga czasów wsi Święty Łazarz. Nazwa ta wywodzi się od dawno istniejącego szpitala św. Łazarza, wokół którego rozwinęła się wspomniana wieś. To właśnie ten historyczny kontekst kształtował oblicze Łazarza, przekształcając go z czasem w jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów miasta.

Już w XVIII wieku na tych terenach osiedlili się Bambrzy, co stanowiło początek stopniowej transformacji Łazarza z ruralnej przestrzeni w miejsce o coraz bardziej miejskim charakterze. XIX wiek przyniósł dalszy rozwój dzięki budowie kluczowych punktów infrastruktury, takich jak dworzec kolejowy, kościół Matki Boskiej Bolesnej czy pierwsze zakłady przemysłowe, które zapoczątkowały erę industrializacji w tej części Poznania.

Włączenie Łazarza do granic Poznania w 1900 roku było przełomowym momentem, który zapoczątkował szybki rozwój urbanistyczny dzielnicy. Zabudowa ulic Matejki i Małeckiego wysokimi kamienicami stała się symbolem nowoczesności i dynamiki, jaką Łazarz zaczął emanować na przełomie wieków. Ulica Matejki, łącząca Łazarz z inną nową dzielnicą, Jeżycami, stała się szybko obszarem intensywnej zabudowy dzięki swojemu strategicznemu położeniu blisko centrum i terenów zielonych.

W 1902 roku, na skraju Łazarza, założono Ogród Botaniczny, który obecnie funkcjonuje jako park Wilsona, dodając dzielnicy zielonego serca i miejsca wypoczynku dla mieszkańców. Obecność parku Jana Kasprowicza wraz z halą sportowo-widowiskową “Arena” oraz terenami Międzynarodowych Targów Poznańskich podkreśla wielofunkcyjny charakter Łazarza, łącząc w sobie aspekty rekreacyjne, sportowe i biznesowe.

Rozwój Łazarza z wiejskiego terenu wokół szpitala św. Łazarza w jedną z najbardziej prężnych dzielnic Poznania jest przykładem na to, jak historia i nowoczesność mogą współistnieć, tworząc unikatową tkankę miejską. Dziś Łazarz jest nie tylko świadkiem historii, ale także aktywnym uczestnikiem miejskiego życia, oferującym mieszkańcom i odwiedzającym bogactwo kulturowe, rekreacyjne i gospodarcze.