Do Muzeum Narodowego wraca Galeria Sztuki Polskiej

Remont trwał blisko rok, ale prace w końcu dobiegły końca. Już w najbliższy piątek ponowne otwarcie Galerii Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jej goście mogą się spodziewać zupełnie nowych wrażeń. Jakich? Opowiedzieli o tym w programie “Hej Poznań” Maria Gołąb, Anna Borowiec i Raman Tratsiuk.

 

Studio telewizyjne Codziennego Poznania w programie „Hej Poznań” odwiedziły kuratorki Galerii Sztuki Polskiej dr Maria Gołąb i dr Anna Borowiec, oraz dr Raman Tratsiuk, który pracował przy aranżacji nowych ekspozycji. Joanna Sobocińska-Korczak zapytała swoich gości m.in. o to, jakie zmiany przeszła galeria przez prawie rok nieobecności:

– Nie ma bodaj ani jednej ściany, która powtarza układy z poprzednich ekspozycji, tak że nasza wierna publiczność będzie mogła zobaczyć obrazy od nowa, w nowych sekwencjach i układach, a jest to szczególnie ważne, aby dzieła korespondowały ze sobą i estetycznie, i znaczeniowo – opowiadała w programie dr Maria Gołąb. 

Zmieniona została również architektura i kolorystyka pomieszczeń, a w nich są już zainstalowane nieprezentowane wcześniej obrazy i rzeźby. Łącznie jest ich około 700.

Galeria Sztuki Polskiej jest podzielona na dwa segmenty tematyczne. Pierwszy obejmuje dzieła od końca XVIII wieku do 1945 roku, m.in. realisty Maksymiliana Gierymskiego, symbolisty Jacka Malczewskiego oraz modernistów Stanisława Wyspiańskiego i Wojciecha Weissa. W drugiej części będzie można zobaczyć prace późniejsze, stąd nazwa – Galeria Sztuki Współczesnej. Odpowiedzialna za nią była dr Anna Borowiec:

– Ta galeria została przebudowana w największym stopniu. To, na czym mi najbardziej zależało, to wprowadzenie takiego kontekstu sztuki tworzonej w ostatnich dwóch dekadach. Pojawiają się nazwiska polskich twórców najmłodszego pokolenia, w tym znakomitych artystek. 

Otwarcie wystaw już w najbliższy piątek, 19 lipca. Z tej okazji przez weekend, do 21 lipca, muzeum będzie czynne dłużej, od godziny 10:00 do 20:00.