Polskie wina, cydry i sery 2015, czyli SPOT zaprasza na degustację!

Akademia Kulinarna SPOT. to EAT oraz magazyn Wino zapraszają 13 czerwca ponownie do SPOT. na cykl wydarzeń poświęconych polskim winom, cydrom oraz serom. Będzie można je poznać, zdegustować i co najważniejsze – kupić.

Po raz drugi w Poznaniu będziemy mogli w jednym miejscu gościć najlepszych polskich winiarzy, wytwórców wysokiej jakości serów z małych serowarni oraz po raz pierwszy także producentów cydru rzemieślniczego. Gdy w ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji spotkania, dyskutowaliśmy o perspektywach polskiego winiarstwa nikt się nie spodziewał, że rozwój rodzimej produkcji tak szybko będzie nie tylko pokonywać kolejne biurokratyczne przeszkody, co i zdobywać swoich konsumentów.

Dzięki decyzji Barbary i Marcina Płochockch polskie wino (Sudomir Rubin) trafiło „pod strzechy”; Mirek Jaxa Kwiatkowski z Piotrem Lutym dowiedli, że odważne decyzje (wina świętomarcińskie ze Srebrnej Góry) pomagają odnieść rynkowy sukces; Krzysztof Fedorowicz po stu latach odrodził produkcję zielonogórskich win musujących (Gempler Sekt 2013 z Winnicy Miłosz); Maciej Sondij zaprezentował wina Domu Bliskowice na wiedeńskiej edycji najważniejszych targów win naturalnych – RAW Artisan Wine Fair, a Magazyn Wino z okazji IX Konwentu Winiarzy Polskich wydał specjalny dodatek poświecony polskim winom. A to tylko garść przykładów.

Nie mniej dynamicznie na polski rynek wkroczyły cydry. Jeszcze dwa lata temu znaliśmy je tylko z oferty zagranicznych sieci handlowych. W ubiegłym roku swoje cydry sprzedawało już kilkudziesięciu rodzimych producentów. Trudno ocenić, na ile na wzrost zainteresowania cydrem miało wpływ embargo Rosji na polskie owoce i warzywa oraz akcja „jedz jabłka – pij cydr”, na ile chęć sprawdzenia się polskich winoogrodników i piwowarów na nowym rynku, a na ile genetyczny rozwój. W każdym razie chętnych do produkcji jest coraz więcej, a kolejne festiwale dowodzą, że przybywa także odbiorców. Cieszy szczególnie rozwój produkcji rzemieślniczej, ze świeżego soku jabłkowego, w większości wytrawnej, pozbawionej sztucznych dodatków: Cydr Ignaców Tomasza Porowskiego i Marcina Hermanowicza, Cydr Wielkopolski Katarzyny i Tomasza Rembowskich, Jabłecznik Trzebnicki Henryka Nowakowskiego czy Kwaśnie Jabłko Marcina Wiechowskiego.

Nie mniej dynamicznie rozwija się także polskie serowarstwo, którego rzemieślniczą część Gienio Mientkiewicza nazwał „serami zagrodowymi”. Różnorodność tych produkowanych w sposób tradycyjny serów, często w niewielkich, rodzinnych gospodarstwach musi budzić respekt. Niestety efektów żmudnej pracy rodzimych serowarów nie spotkamy w przeciętnym, polskim sklepie spożywczym.

Wielu z najważniejszych producentów polskich win, cydrów i serów będzie można spotkać osobiście już w sobotę, 13 czerwca.

Harmonogram:

11.00-14.00: Warsztaty wiedzy o polskich winach i cydrach w formie degustacji komentowanej

Tomasz Prange-Barczyński – współzałożyciel i redaktor naczelny Magazynu Wino. Od ponad dekady zajmuje się propagowaniem kultury picia wina w Polsce. Autor audycji „PIN do wina” w Radiu PIN 102 FM, autor książki „Zawód – sommelier”; współtwórca reportaży i programów telewizyjnych o tematyce winiarskiej w telewizji Kuchnia TV, tłumacz książek o takiej tematyce, sędzia wielu międzynarodowych konkursów winiarskich (m.in. Besto f Riesling, Bormustra, Vinitaly, Mundus Vini, Vinagora, Vini da Pesce).

17.00-19.00: Otwarta degustacja połączona ze sprzedażą polskich win, cydrów i serów