Wystawa dyplomów absolwentów UAP na MTP

Hala nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich stała się miejscem, w którym zostanie zaprezentowana wystawa dyplomów absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Współpraca obu instytucji – Uniwersytetu Artystycznego i Międzynarodowych Targów Poznańskich została zainicjowana przez rektora UAP prof. Marcina Berdyszaka i ma miejsce już po raz trzeci.

W tym roku UAP otrzymał do swojej dyspozycji zabytkową halę nr 2. Tak duża przestrzeń wystawiennicza pozwala na zebranie wszystkich dyplomów i konfrontację z szerszym gronem odbiorców.

– Trzy lata temu narodziła się idea, by wykorzystać przestrzeń hali nr 2 do prezentacji prac dyplomowych. Z uwagi na dużą ilość prac, a brakiem jednej dużej przestrzeni, prace były wcześniej pokazywane w różnych miejscach Poznania. Powodowało to, że nie można było wszystkiego obejrzeć. Teraz jednak, dzięki zarządowi MTP, mamy taką możliwość. W hali będzie zaprezentowanych ok. 320 dyplomów. Dzięki bardzo dobrym warunkom odwiedzający będą mogli obejrzeć, ocenić i skonfrontować dyplomy. Żadna uczelnia w Polsce do tej pory jeszcze tego – na tak dużą skalę – nie zrobiła – powiedział prof. Marcin Berdyszak, rektor UAP. – Co roku wystawie towarzyszy katalog z publikacją dyplomów, bo właśnie takie wydarzenie jest bardzo dobrą okazją do zebrania prac dyplomowych w jednym albumie. Uczelnia otwiera się na media, biznes i środowiska poznańskie, dzięki temu uczelnia się też rozwija. Dążymy do tego, aby na wystawę przyjeżdżali także krytycy, kuratorzy, wizytacje zagraniczne, bo idea jest bardzo słuszna – dodał prof. Berdyszak.

Dla mieszkańców Poznania oraz gości będzie to wspaniała okazja do zapoznania się z dorobkiem najbardziej progresywnej uczelni artystycznej w kraju. Młodzi artyści, którzy kończą swoją edukację, po tej ostatniej wspólnej wystawie, wkroczą w samodzielne życie zawodowe oraz rynek sztuki.

– Chcemy, by hala nr 2 była miejscem, w którym spotykają się różne środowiska artystyczne. Współpracujemy nie tylko z Uniwersytetem Artystycznym, bo próby i przedstawienia ma tutaj również Polski Teatr Tańca pod dyrekcją Ewy Wycichowskiej. To miejsce ma mieć swojego ducha – powiedział Przemysław Trawa, wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wystawa będzie miała miejsce od 22 do 29 czerwca w godz. 10:00-17:00. Hala nr 2, MTP.

Natomiast 29 czerwca o godz. 17:00 odbędzie się FINISAŻ. Uroczyste podsumowanie wystawy uświetni prezentacja Pracowni i Kostiumu (kierunek Scenografia, Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii, jednego z trzech największych kierunków w Polsce).