Poznański program dla seniorów z wyróżnieniem senatu

Projekt “Senioralni Poznań” realizowany przez Centrum Inicjatyw Senioralnych jako jeden z pięciu w kraju znalazł się w grupie laureatów konkursu “Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej”.

– Projekt znalazł się w grupie nagrodzonych – potwierdza senator Jadwiga Rotnicka, choć jeszcze nie może powiedzieć, jaki rodzaj nagrody dostał. Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się bowiem dopiero 27 listopada w Warszawie.

Konkurs został zorganizaowany przez Senat RP nie tylko dlatego, że rok 2012 jest rokiem uniwersytetów trzeciego wieku.
– W sytuacji, kiedy wydłużamy wiek emerytalny, byłoby błędem, gdybyśmy nie podejmowali działań pomagających zachować sprawność osobom w tym wieku – uważa senator Rotnicka.

Z Poznania wypłynęło aż 5 projektów, ale projekt “Senioralni Poznań”, który prowadzi Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, został oceniony najwyżej.
– Bardzo porządna praca, widać zaangażowanie w pracy dla seniorów – mówi Włodzimierz Groblewski, członek jury. Nie mieliśmy wątpliwości.

Z wyróżnienia jest bardzo dumna Monika Szelągiewicz, dyrektor CIS. I podkresla, że ponieważ seniorzy żyją coraz dłużej i ich zdrowie jest coraz lepsze w porównaniu do choćby seniorów sprzed 100 lat, to edukacja staje się coraz bardziej istotna.
– Chodzi o to, żeby pokazać seniorom, że są miejsca im przyjazne – mówi dyrektor. – Oprócz bariery finansowej czy zdrowotnej jest też bariera psychologiczna. Oni uważają, że jak przeszli na emeryturę, to muszą się zająć wnukami, pomóc dzieciom. A tymczasem powinni stać się trochę egoistami i pomyśleć też o sobie, o tym, że mają jeszcze dużo czasu do wykorzystania i jak go mogą zapełnić. Bo jeśli się o to od razu nie zadba, to po zakończeniu pracy odbudowa kontaktów społecznych i towarzyskich jest bardzo trudna.

Pewnym problemem jest też dotarcie do seniorów z informacją o programach dla nich – ci, którzy są ciekawi świata i nowych wrażeń, na pewno je znajdą, jednak jest wielu takich, do których trzeba wyjść z inicjatywą. To dlatego CIS tak bardzo sobie ceni współpracę z lokalnymi mediami, bo dzięki nim informacje o inicjatywach dla seniorów docierają do szerszego grona odbiorców.

Ale to daje efekty: w pierwszej edycji projketu wzięło udział 2 tysiące osób, a w tegorocznej – aż 5 tysięcy. Dużo dobrego, jeśli chodzi o myślenie o seniorach, robią też targi 50+, które co roku odbywają się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

– To nie pierwsza nagroda dla tego projektu – dodaje z dumą Jerzy Stępień, wiceprezydent Poznania. – Już został nagrodzony w Brukseli, a tam przecież musiał walczyć z projektami z całej Europy, więc nagroda miała wymiar międzynarodowy. A to tylko cieszy.

Bo wiceprezydent uważa, że seniorzy – jak to widać w Poznaniu – to bardzo kreatywna grupa. Tyle że tę kreatywność trzeba u nich wywołać…