Jak się zmieniło Stare Miasto, czyli rada osiedla podsumowuje rok

Remont placu Ratajskiego, torowiska w ulicy 27 Grudnia i modernizacja przystanku tramwajowego przy ul. Fredry –  rok 2012 był wyjątkowy dla Starego Miasta jeśli chodzi o inwestycje i rewitalizację.

Dokonania radnych są imponujące, głównie dlatego, że udało im się wykorzystać do maksimum fakt ulokowania Strefy Kibica właśnie na Starym Mieście. Wprawdzie mieszkańcy podczas funkcjonowania strefy swoje odcierpieli – głównie z powodu hałasu – jednak trzeba przyznać, że radni zadbali o to, by im się to opłaciło w inwestycjach w ich dzielnicy.

– W związku z EURO 2012 i strefą kibica na placu Wolności udało się nakłonić władze do znacznych inwestycji w infrastrukturę na kwotę około 6.000.000,00 zł – przyznaje Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare Miasto. –  A wszystko to dzięki pięknym działaniom grupy mieszkańców wspartych przez radę osiedla, gdzie miałem okazję organizować i koordynować całość tych działań ze strony mieszkańców.

Radni ze Starego Miasta bardzo sobie też chwalą współpracę z Komisją Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, dzięki której w 2012 roku kilkaset tysięcy złotych zostało przeznaczonych na działania rewitalizacyjne na Starym Mieście, przeprowadzona została też bardzo dobra i szczegółowa debata na temat odnowy i rozwoju śródmieścia Poznania. Jej koordynatorem jest Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, a efektem której było stworzenie i przyjęcie przez Radę Miasta dokumentu kierunkowego “Program dla śródmieścia” na lata 2014-2030,

Bardzo istotny jest także fakt, że to pierwszy rok, w którym rada osiedla – po reformie jednostek pomocniczych – mogła przeznaczyć znaczną kwotę 630.000,00 zł na zadania inwestycyjne na Starym Mieście.
– W ramach naszej akcji budżetu obywatelskiego zebraliśmy już łącznie prawie 200 propozycji  propozycji inwestycji od mieszkańców – mówi z dumą Andrzej Rataj. – To bardzo ciekawe pomysły, z których część udaje się już realizować z pieniędzy osiedla i miasta.

Lista inwestycji zrealizowanych w tym roku robi wrażenie: remont Placu Cyryla Ratajskiego, remont i dostosowanie do obsługi osób niepełnosprawnych przystanku tramwajowego na Placu Wolności, remont torowiska tramwajowego w ciągu ulicy 27 Grudnia, remont chodnika w ciągu ulicy 23 Lutego, remont chodnika w ciągu ulicy Nowowiejskiego (na odcinku od Placu Wolności do ul. 23 Lutego), zagospodarowanie skweru zieleni w ciągu Al. Marcinkowskiego, modernizacja zieleńca im. Ignacego Łukasiewicza i placu zabaw przy ulicy Za Groblą, modernizacja przystanku tramwajowego przy ul. Fredry, budowa siłowni zewnętrznej dla seniorów w parku przy Moście Królowej Jadwigi, budowa siłowni zewnętrznej dla seniorów na terenie Ogrodu Jordanowskiego Nr 1 przy ul. Solnej 2, modernizacja małej architektury w rejonie Starego Rynku i ulic przyległych oraz montaż stojaków rowerowych przy szkołach, uczelniach i urzędach.

Warto też wspomnieć o kolejnej edycji konkursu Zielony Poznań, który jest na Starym Mieście szczególnie celebrowany, bo to dzielnica o ciasnej, zwartej zabudowie, gdzie każdy skrawek zieleni jest bardzo ważny. Dzięki staraniom radnych coraz więcej mieszkańców dostrzega ten fakt, więc pięknie utrzymanych staromiejskich balkonów i skwerków jest z każdym rokiem więcej.

– A zatem następuje dużo dobrych zmian – podsumowuje Andrzej Rataj.

Oczywiście radni Starego Miasta nie zamierzają spocząć na laurach. Euro nie jest co roku i inwestycje w kolejnych latach nie zapowiadają się już z takim rozmachem – ale z pewnością tego, co przydatne mieszkańcom i co może upiększyć dzielnicę, będzie przybywać.

Czytaj także:

Na Starym Mieście będzie więcej stojaków na rowery

Debata o Starym Mieście – rada osiedla zaprasza!

Setna uchwała Rady Osiedla Stare Miasto

Tak się bawi, tak się bawi Stare Miasto!