Wiwat Polonia – Paderewski w Poznaniu!

Już po raz 21 Ignacy Jan Paderewski przybył na poznański dworzec PKP, zwiastując wybuch Powstania Wielkopolskiego. Na kompozytora jak zwykle czekały tłumy poznaniaków.

Tradycja inscenizacji przyjazdu wielkiego kompozytowa do Poznania ma już 20 lat. W ten sposób przypominane jest wydarzenie sprzed 94 lat, kiedy to w przeddzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego do Poznania przyjechał Igncy Jan Paderewski. Nie przybył jednak jako kompozytor, lecz jako polityk i orędownik polskiej niepodległości.

Podobnie jak w 1918 roku, tak i w 2012 na peronie Dworca Letniego zgromadziły się tłumy poznaniaków, oczekujących przyjazdu Paderewskiego. Choć zapewne 94 lata temu na kompozytora nie oczekiwało tylu fotoreporterów, walczących o jak najlepsze ujęcie mistrza.

Na szczęście jednak obyło się bez ofiar, a ogdrywający rolę Paderewskiego Edmund Dudziński, wygłosił pośród tłumu płomienną mowę o patriotyźmie. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych oraz… kolęd. W przerwach pomiędzy przemowami i kolejnymi utworami tłum wiwatował entuzjastycznie: “Wiwat Paderewski”, “Niech Żyje”.

– Jest wspaniale, co prawda samochody nieco inne niż te ponad 90 lat temu, ale za to poznaniacy są wspaniali jak zwykle – opowiadał Dudziński o swoich wrażeniach z kolejnej już inscenizacji.

Po powitaniu na Dworcu Letnim uczestnicy spotkania, na czele z Edmundem Dudzińskim przemaszerowali przez Poznań w kierunku poznańskiego Hotelu Bazar. Chociaż grupa nie była już tak liczna, jak podczas powitania, to jednak była bardzo widoczna – sam kompozytor w cylindrze robił wrażenie, natomiast polskie flagi dopełniały efektu. Grupa zrobiła mały postój pod Akademią Muzyczną przy placu Mickiewicza, gdzie Edmund Dudziński zapowiedział postawienie pomnika wielkiego kompozytora.

Być może w 2013 roku powitanie kompozytora nie odbędzie się już na Dworcu Letnim. Organizatorzy bowiem, czyli Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego, poinformowali o tym, że zamierzają wystąpić do marszałka województwa wielkopolskiego oraz PKP o nadanie dworcowi imienia wielkiego kompozytora.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak będziemy świętować rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego?