Jak będziemy świętować rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego?

Wspomnienie generała Józefa Dowbora Muśnickiego na placu Wolności, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, oraz oczywiście przyjazd Jana Ignacego Paderewskiego do Poznania – tak będą wyglądać tegoroczne obchody 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Mistrz Paderewski przyjechał do Poznania 26 grudnia o 16, a poznaniacy powitali na Dworcu Letnim. Później mistrz udał się do Bazaru, gdzie wysłuchał koncertu i wygłosił przemówienie.

Natomiast 27 grudnia uroczystości rozpoczną się o 10.15 od złożenia przez marszałka Marka Woźniaka kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Wojewoda Piotr Florek o 9.45 złoży wiązankę przy pamiątkowym głazie na Poznańskiej Cytadeli upamiętniającym poległych bohaterów, których mogiły znajdują się w większości wielkopolskich miejscowości.

O 11 wszyscy Wielkopolanie są zaproszeni na uroczystości przed pomnik Powstańców Wielkopolskich, sprzed którego nastąpi przemarsz do Fary na mszę świętą w intencji powstańców.

O 14.30 rozpocznie się część obchodów na placu Wolności – będzie to wspomnienie generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Poznańskie uroczystości zakończy o godzinie 19 koncert chóru Poznańskie Słowiki.

Od 12.40 do 15.40 po centrum miasta będzie kursował zabytkowy tramwaj – ulicami Starego Miasta, po trasie od pętli na Placu Wielkopolskim, przez ulicę Gwarną, Aleje Marcinkowskiego, 27 grudnia, Fredry, Dąbrowskiego i pętlę na Ogrodach. Ze względu na zabytkowy charakter i wielkość pojazdu organizatorzy: Muzeum i SGRH „3 Bastion Grolman”  zapraszają na jego pokład zainteresowane osoby, a szczególnie te, które będą miały ze sobą elementy powstańcze jak rozeta, flaga narodowa lub powstańcza,

Udekorowany w barwy narodowe i powstańcze tramwaj będzie przypominał o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale jednocześnie jego pasażerowie będą mogli wysłuchać prelekcji o tym wydarzeniu. Około godziny 15.40 tramwaj dotrze na Plac Wielkopolski, z którego pasażerowie i grupa Powstańców skierują się na Stary Rynek przed gmach Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Muzeum tego dnia będzie można zwiedzać bezpłatnie. .

Od 15.00 do 17.45 będą się odbywały inscenizacje: patrole piesze, powstańcze i pruskie. Scenki potyczek i walk ulicznych z oddziałami pruskimi na terenie Starego Miasta.
Rekonstruktorzy w umundurowaniu powstańczym będą informować o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i zachęcać do odwiedzenia Muzeum.

Przed gmachem Muzeum, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” wraz z kilkoma poznańskimi i wielkopolskimi grupami rekonstrukcyjnymi zorganizują posterunek wartowniczy z gniazdem karabinów maszynowych. Odbędą się inscenizacje historyczne i lekcje żywej historii (odprawy wart, musztra wojskowa). W godzinach 16.00, 17.00 i 18.00 zostaną odegrane inscenizacje historyczne z udziałem powstańców. Główna inscenizacja przed Muzeum odbędzie się o godz. 18.00.

Czytaj także:

Powstanie Wielkopolskie z “Hiszpanką”, czołgiem i billboardem