Jak wygrać staż w Dolinie Krzemowej?

Chcesz uczyć się od najlepszych? Weź udział w konkursie “Polska innowacyjna. Jak przeskoczyć kryzys?”. Wystarczy dobry pomysł na innowacyjny biznes i kartka papieru, by wygrać dwutygodniowe szkolenie w Silicon Valley, pod okiem najlepszych ekspertów i inwestorów.

Konkurs jest organizowany przez Instytut Wolności, a jego organizatorzy chcą dzięki niemu znaleźć innowacyjne pomysły biznesowe, które rozwiązują problemy społeczne i ułatwiają życie w miastach. Stąd tytuł pierwszej edycji: „Miasto przyszłości”.

W konkursie może wziąć udział każdy: pojedynczy twórcy, grupy osób, studentów, naukowców, pomysłowych ludzi w dowolnym wieku. Wystarczy opisać na jednej kartce papieru pomysł na przedsięwzięcie, które przyniesie twórcy zysk i równocześnie pomoże rozwiązać istotny problem dotyczący życia w mieście.

– Żyjemy w kryzysie. To czas, który powinniśmy wykorzystać, by Polska stała się krajem bardziej nowoczesnym i innowacyjnym. Chcemy by ten konkurs sprowokował ludzi i instytucje do niekonwencjonalnego myślenia – mówi Igor Janke, prezes Instytutu Wolności. – Wychodzenie poza standardy i czerpanie inspiracji z różnych dziedzin, to sposoby działania, którymi natchnęli nas znajomi z Innovatiki, firmy pomagającej w poszukiwaniu nowych źródeł przychodów poprzez innowacje.

Pomysły oceni Kapituła konkursu, która wyłoni pięć najciekawszych propozycji nominowanych do nagrody głównej. W skład Kapituły konkursu wejdą przedstawiciele partnerów merytorycznych – firm Innovatika, 4CF i Code Design, Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” , Krzysztof Pawłowski, prezydent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu i Igor Janke z Instytutu Wolności.

Nominowani zostaną zaproszeni do Warszawy na dwudniowe warsztaty, podczas których „dowiedzą się jak projektować ofertę, jak ją komunikować i jak przekształcić pomysł w skuteczny biznes” – mówi Katarzyna Królak-Wyszyńska z firmy Innovatika.

Piątka nominowanych będzie miała potem dwa tygodnie, by przygotować się do prezentacji projektu przed publicznością. Wystąpienia będą publikowane na wielu stronach internetowych firm i mediów – partnerów konkursu. Wtedy też zostanie wyłoniony laureat.

Nagrodą główną będzie w pełni opłacony dwutygodniowy pobyt w Silicon Valley – wraz z przelotem, noclegami, 10 dniowym programem szkoleniowym i networkingowym w Silicon Valley Acceleration Center oraz indywidualnym programem z mentorem, który zakończy się tzw. pitch’em dla potencjalnego inwestora.

By dobrze przygotować zwycięzców konkursu partnerzy merytoryczni będą pracować ze zwycięzcami jeszcze przed wyjazdem do USA. 4CF opracuje dla laureatów strategiczną prognozę metodą Collective Intelligence Forecast, zamawianą przez instytucje i korporacje do oceny szans powodzenia i cyklu życia innowacyjnych projektów. Innovatika pomoże zwycięzcy opracować i wstępnie zweryfikować pełen model biznesowy nowego przedsięwzięcia, zaś Code Design dopracuje strategię zwycięskiego produktu lub usługi.

Propozycje biznesów można przesyłać do 10 maja 2013 pod adres: konkurs@instytutwolnosci.pl Pod tym adresem można też zadawać wszelkie pytania. Wszelkie informacje będą pojawiać się na tej stronie oraz na www.polskainnowacyjna.org.